| MunteanuOvidiu a întrebat:

Pot sa schimb stopurile masinii cu alte stopuri fumurii? Nu ma refer la vreo folie neagra care e ilegala, ci la stopuri after-market fabricate direct fumurii.
Aici link de la stopuri: https://www.carpartstuning.com/......6000613-2/

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, dar tot fara certificat ramai si tot un pericol in trafic devii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti, doar ca pentru a fi 100% legal, trebuie sa le montezi in service autorizat, si sa mergi la RAR pentru verificare si mentionarea lor in cartea de identitate.
Eu am avut faruri aftermarket pe o masina, nu am mers la omologare, si nu m-a intrebat nimeni nimic, dar politistii se uitau dupa ele, in trafic laughing

| relian a răspuns:

Stopurile alea aftermarket, direct fabricate cum spui, is ilegale. Asa unia fabrica mai stiu eu ce chestii, aia nu inseamna cas legale.
Unia fabrica becuri xenon, unia lumini nu stiu de care sa inlocuieasca luminile tale chioare, is si alea tot ilegale.

Cine le fabrica nici nu zic altceva, adica car fi legale, nici pomeneala, ori pot sune cas legale in tarile unde legislatia permite asa ceva.
In RO legislatia nu permite absolut nimic, uneori nici ce spune fabricantu acelei masini laughing
Dar ca idee stopuri sau geamuri fumurii, is cam peste tot cam ilegale, ma refer alea fumurii dea dreptul negre laughing

Iti zic aici in America, unde te lasa astia sa pui ce vrei tu, in cazul asta la geamurile laterale din fata, poti pune fumurii, dar la inspectia tehnica, au aia o chestie, o baga pe geam si spune, nu-i bun, sau daca e bun, treci.

La stopuri nu zic inca nimic, dar is ilegale astea vopsite sau fumurii, is destui care au asa stopuri, nici nu vezi cand frineaza.
Dar or sa bage si acolo ceva chestii, pentru ca astea cu geamurile si luminile fumurii, mi se par o chestie periculoasa, cel din spate trebuie sa vada cit mai clar, mai evident luminile celui din fata sa.

Deci iti garantez, fara sa stiu legea, ca is ilegale, nu doara in RO ci oriunde, in orice tara ar fi aia.

Eu ce am vazut, uni fabricanti de masini, au rechemat masinile din anumite modele tocmai pentru a schimba aceste stopuri, banui ca au avut reclamatii, accidente si fabrica a fost obligata de legea din tara respectiva sa schimbe acele stopuri cu unele mai luminoase.

| relian a răspuns:

Turbina bate cimpii, nu iti omologheqaza nimeni stopuri fumurii sau vopsite laughing eu cred ca viseaza.
Stpul in orice tara, trebuie sa aiba o anumita luminozitate, asa ca daca te duci la Rar unde spune respectivul, aia il studiaza, il analizeaza si daca nu lumineaza cit spune legea, te trimite la plimbare.
Dar iti zic eu, in RO nu stau aia sa analizeze nimic, te refuza din start laughing
Tu nu citesti ce spun unia pe aici? Uite un exemplu.Pe orice masina fabrica spune ca pe acea masina poti sa pui X tipuri sau marimi de cauciucuri, deci fabrica spune asta.

Ei in RO daca pui alte roti decat cele cu care a iesit masina din fabrica, te amendeaz aia laughing desi fabrica spune ca ai putea sa pui si alte masuri.
Deci daca aia se leaga de chestii care nu vad ce pericol ar prerzenta, odata ce fabrica spune ca poti sa pui rim de 16 si de 17, dau un exemplu, tu ai cumparat masina cu rim de 16, aia asa vor sa o tii laughing deci nu ar fi pericol sa pui de 17 ca fabrica zice ca merge.

Dar sa pui stopuri vopsite sau fumurii, facute ATENTIE nu de fabricantul masinii, facute aftermarket, nu exista asa ceva, nici nu stau aia de vorba cu tine laughing
Aia in RO se leaga si de culoarea masinii, ce rau face o culoare? Daca schimbi culoarea fara sa le spui, sau daca pui l; umini mai bune decat ce are masina.

Pai luminile ajuta, alea chiar ajuta, nu incurca, dar daca te prinda aia in RO cu faruri altele decat cele iesite din fabrica, gata amenda, laughing ba iti mai ia si nu stiu ce acte sau cum se mai numeste ala talon, asa au spus unia pe aici care au patit.

Daca nu ma insel chiar turbina in unele raspunsuri asa spunea, acum vad o da la intors ca ar merge omologate laughing

Becuri sau faruri aftermarket ce spune el ca si-a pus, nici in Amemrica nu ti le omolgheaza astia, desi nici nu ai nevoie, dar zic asa ca idee.

Vrei sa faci ce iti place tie la o masina? Vina frate aici si faci ce vrei tu, certi trece tie prin cap, fara sa ceri aprobarea nimanui, fara sa te opreasca careva pe strada, fara sa patesti absolut nimic.

Deci nu-ti place legistaltia din ro in legatura cu masini, banui ca mai ai si alte nemultumuri, asa ca ce mai stai pe acolo, tundeo laughing vina aici, astia de abia asteapta sa faci chestii de astea, string bani buni de pe tine laughing

| goguPatent a răspuns:

Sunt metode mai usoare de a ramana fara certificat.