| Shadow1307 a întrebat:

Salut, detin un golf 4 din 2001 motor 1.9 si 90 cp.Imi puteti spune cam ce ar trebui sa fac ca sa economisesc carburant? Tin sa mentionez ca sunt incepator dar nu bruschez masina la schimbarea vitezelor si totusi am un consum destul de măricel.Niste sfaturi daca mi-ati putea oferi as fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe metode. Una dintre ele ar fi sa schimbi la 2500 vitezele si la mers constant sa ai minim 1800 in a5a. Cand pornesti motorul, lasa-l 30 de secunde sa se dezmeticeasca si dupa mergi pana in 3000 de ture. Nu il tura aiurea la rece ca te poti trezi cu motorul distrus, dar nici nu sta 20 de minute pana se incalzeste la relanti ca prazi carburant. Ca sa ai un consum bun nu folosi clima (daca are), nu porni toti consumatorii in prostie, nu o calca la podea, mergi progresiv cu acceleratia, treapta 1 este pentru plecarea de pe loc si atat, nu o folosii pentru a merge la deal sau la drum rau, dai a2a mereu si nu schimba a1a direct din a2a,nu incarca masina cu tot ce ai prin casa, foloseste frana de motor la vale sau daca vrei sa incetinesti fa Rev Matching (trebuie invatat cauta pe YouTube) cand mergi la vale las-o in viteza ca ai consum 0, daca mergi muult in oras, ia-ti o benzinara, mergi constant nu tura si decelera ca nu faci afacere si daca faci drumuri scurte cu un motor Diesel, gen 5-10 km mereu, motorul va fi rece si la rece consumul e dublu. Cum am zis nu trece de 3000 ca vrei tu sa il incalzesti. Daca faci asta o sa ai consum mare si o sa te stoarca de bani reparatiile la motor. Sper ca te-am ajutat. Mai sunt metode de consum-https://youtu.be/wSxIBX94ndU dar nu abuza. ✌

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Arunci vechitura aia, si iei un Opel 1.3 cdti sau Renault 1.5 dci

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ce inseamna maricel? Tot ce e sub 8 in oras si cam 5.5 exterior e ok.Ca sfaturi: foloseste cat mai des frana de motor, incearca sa schimbi la maxim 2500 turatii, nu fa accelerari bruste.Ca fapt divers 1.9 TDI 90cp e cel mai fiabil/economic motor de pe golf 4 happy.