| Alex_AlexUnder_1997 a întrebat:

Am gasit sa-mi cumpar un Golf 3 an 1996, motor 1, 6 benzina, 75 cp, 250000 km. Este o masina buna pentru un incepator? Ce puteti sa-mi spuneti despre pretul pieselor de schimb si consum?. Multumesc frumos

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E buna pentru un incepator, dar nu e o masina buna.
Ai piese ieftine, intretinere usoara, motor rezistent, dar e o caruta. Instabila, performante aproape zero.
Probleme cu rugina la praguri si aripi fata, in special.
Astra F sau Vectra A 1.6 benzina sunt mult mai bune. Astra 1.4 face treaba mai buna decat Golf 1.6.
Insa Astra F sta prost cu tabla, Vectra sta bine.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este o masina pe care o gasesti cu 500 de Euro.
Tot cam 500 de euro o sa-ti ceara mecanicul de cate ori o vede.
Este ideala pentru un incepator deoarece o sa-ti faca in scurt timp cam toate defectele si o sa inveti si multa mecanica.
O sa intelegi si cum functioneaza mecanicii pe la noi.
O sa inveti sa faci depasiri in siguranta, deoarece cu 75 de cai(cand era noua) ai ei, ca sa depasesti un Tir trebuie sa astepti un vant bun din spate.

| EneCristian a răspuns:

Golf e bun pentru un incepator n-o sa ai mari probleme piesele sunt destul de ieftine la noi( multi au golf deci) consum depinde oras sau? si de stilul tau de a conduce agresiv sau?