| bibi5961 a întrebat:

Cine imi poate spune care este consumul extra-urban/mediu/urban la masina golf 4 motor 1.6 101 cp? si la fabia 1.4 101 cp? rog sa raspunda doar cei care detin astfel de masini si stiu exact, sau cei care sunt f siguri. pentru ca in cartea service scrie un consum standard, insa difera mult de consumul real, si de-asta as vrea sa stiu. cel mai bun raspuns va primi fundita. multumesc mult

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Un golf IV 1.4 16v cam 9, 5-10% in oras iar afara undeva la 6, 5% dar daca mergi cuminte ai sanse chiar la un 8.5 in oras si 6 afara dar eu nu pot sa merg asa cu el, imi tremura picioru pe pedala... fabia nu am avut dar tot pe aici pe undeva este consumul avand motorul identic, este tot de Volkswagen facut, cutia identica, singura diferenta este greutatea masinii dar nu modifica cu nimic consumul, sau daca il modifica cu 0, 2-0, 3 litri in oras ceea ce nu este sesizabil si afara nu se modifica cu nimic. Motoarele sunt identice!

| Stefan89 a răspuns:

Pentru Fabia:consumul mediu este cel mentionat in carte,in mediu urban,datorita conditiilor de trafic(franari dese, acceleratie, etc) poate ajunge si pe la 9 litri/100km,extra-urban-6.7litri\100km Dar tine cont ca aceste cifre variaza,consumul de combustibil este afectat de temperatura,stil de condus,vechimea masini, starea mecanica, calitatea carburantului. Si ca sa te pun pe ganduri putin Skoda Octavia Tour din 2006 cu motor diesel de 2.0 mi-a consumat doar 4 litri/100km mergand cu viteza constanta de 105kmh pe autostrada