| 1user1 a întrebat:

Salut,
Detin un matiz an 2007, motor 800 cmc, benzina fara GPL, cu AC, cand pornesc motorul, ventilatorul de la radiator nu se invarte, nu stiu daca se invarte vreodata pentru ca nu se aude invartindu-se si nici nu l-am vazut invartindu se cand am mai deschis capota, cand opresc motorul, daca deschid capota si ma uit, la fel ventilatorul nu se invarte, in bord apa nu trece de jumatate niciodata, iar cand pornesc motorul, acesta porneste aproape instant cand invart cheia in contact, daca aveti idee care ar purea fi cauza care nu permite ca ventilatorul ala sa se invarta sau daca stiiti cumva daca porneste intr-un anumit moment, va rog sa imi spuneti!

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Termostatul masinii deschide circuitul mare ( care include ventilatorul ), doar cand e asa de cald ca apa ar trece de 90 de grade. Ventilatorul porneste cand e foarte cald, daca ar sta pornit incontinuu insemna ca ai o problema. Porneste cand pornesti si tu motorul pentru ca termostatul sta pe deschis la circuitul mare, cand ajunge la temperatura, termostatul inchide circuitul si ala nu se mai invarte pana nu e nevoie

| 1user1 explică (pentru SuNaM):

Deci practic el porneste doar cand e foarte cald afara?

| SuNaM a răspuns (pentru 1user1):

Da. Sau mai corect spus, cand motorul da sa sara de 90 de grade. Si asta include si vremea, dar si un drum spre munte cu 4 oameni in masina si masina plina de bagaje. Asta include si un drum pe transfagaraseam mai tare. Oricand temperatura lichidului de racire trece de 90 de grade, ventilatorul porneste

| 1user1 explică (pentru SuNaM):

Multumesc pentru informatii, nu am stiut, am crezut ca e ceva stricat la masina!

| SuNaM a răspuns (pentru 1user1):

Nu nu, bucura-te ca totul functioneaza cum trebuie big grin