| AlexBoy123 a întrebat:

Salut!
Din neatenție am pus AdBlue în recipientul pentru lichid de parbriz. Cum îmi recomandați să îl curăț fără a scoate recipientul?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu prea poti. Daca ai folosit pompa pentru spalarea parbrizului in acest timp, trebuie curatata si instalatia. Il scoti, il speli bine si pui putina apa, eventual cu putin detergent si actionezi pompa pana iti vine apa pe parbriz. Apoi pui lichidul de parbriz. Dupa ce se goleste de apă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu o pompa pentru lichide. Bagi un furtun pana in fundul vasului, tragi tot afara, apoi il umpli cu apa pana da afara cativa litri, bagi in nou furtunul si tragi toata apa, dupa care il poti considera curat, si il reumpli cu lichid de parbriz.

| relian a răspuns:

Baga furtunu cu apa acolo, lasa sa curga, stiu si eu cateva minute, sau 1-2 minute, sa dea pe afara, o sa curga si o sa dea afara pana cand vezi si tu ca ramane apa limpede, atunci dai la stergatoare sa iasa de cateva ori, la fel, dai pana iese apa curata.

Dupa poti goli si sa pui apa de la magazin, sau poti folosi apa curata la stergatoare, pana cand se goleste, apoi sa pui de la magazin apa de aia ce nu ingheata si care curata mai bine.

Asta e tot, rapid si eficient, nu se intampla nimic rau, daca curge apa din acel bidon, ma refer nu se intampla nimci rau unde curge sau pe ce curge.
Dar cum ai reusit aceasta performata? laughing eu stiu ca ureea aia sau ce o mai fi, are capacu linga motorina.
Bidonul de spalat parbrizu este undeva in compartimentul motor, de aia intreb cum de ai resusit sa ajungi din spate tocmai in fata laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui să îndepărtezi AdBlue din recipientul de lichid de parbriz, deoarece acesta poate cauza daune sau coroziune.
Cel mai bine ar fi să-l golești și să-l cureți cu apă și săpun sau cu o soluție de curățare specială pentru a îndepărta orice reziduuri.
Asigură-te că clătești bine recipientul și că îl lași să se usuce înainte de a adăuga lichid de parbriz.