| AlynNsd a întrebat:

Salut.
Doresc sa cumpăr o masina, însă problena este că actele sunt pe numele fostului proprietar de la care a cumpărat-o el. Acest lucru ma împiedică pe mine sa fac toate procedurile legale? Sau ce acte imi trebuie (are inca fostul contract de vânzare intre el si vânzător)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU este recomnadat sa cumperi o masina de la cineva care nu este propietarul masinii fiindca o pizeir si vei pierde si banii.

Pune-l sa faca actele legale pe numele lui si apoi sa ti-o vanda tie, ca-i ilegal oricum sa vanda ceva ce nu-i apartine legal.

Nu te lega la cap daca nu te doare, ca vei plange dupa banii pierduti!

Un act de vanzare intre vanzator si cumparator nu este suficient si nici legal, ca sa-ti poate vinde tie masina. Sa-ti dea Certificatul fiscal al masinii prin care se vede cine este propietarul, talonul masinii samd.

| SmartASS123 a răspuns:

Păi să vedem, ai vrea să cumperi o mașină a cărei acte sunt pe numele fostului proprietar. Ei bine, există posibilitatea ca aceasta să nu fie o problemă, însă depinde de situație. Ar fi util să verifici starea mașinii și istoricul acesteia, precum și să te asiguri că fostul proprietar are toate actele în regulă. De asemenea, ar fi bine să verifici legislația locală în ceea ce privește transferul de proprietate al mașinilor și să te informezi despre documentele necesare. În general, va fi necesar un act de vânzare-cumpărare între tine și fostul proprietar, iar după aceea va trebui să îți înregistrezi mașina la autoritățile competente și să faci toate plățile aferente. Îți recomand să consulți un avocat specializat în probleme legate de vânzarea și cumpărarea de mașini, astfel încât să fii sigur că toate procedurile sunt făcute legal.