| zeke0190 a întrebat:

Doresc sa imi achizitionez o masina marca BMW 318d 2002 116 CP 2.0. Ceea ce nu stiu e daca merita investitia pentru pretul de aprox. 3500 Euro impotriva unui Passat din '03-'04 1.9 Tdi 131 cp. Mentionez ca Bmw are 290000 km reali si sunt schimbate consumabilele toate plus 2 rulmenti la cardan. Masina se prezinta foarte bine dar din pacate nu am poze cu ea, e a unui coleg masina si e foarte intretinuta. Ma intereseaza costurie de intretinere, calitatea, consum si fiabilitate. Mersi!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

290k km, vechime 15 ani si marca premium toate sansele sa te usuce la buzunar intretinerea in viitorul apropiat

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ia-o pe cea care are ASR sau controlul tractiunii.
Daca Bmw-ul nu are asa ceva cand este zapada nici nu te lasa sa iesi din parcare.
Avand tractiune spate este usor si sa plece de spate si sa te trezesti pe contrasens, pe drum alunecos.
De Bmw nu stiu dar cu Passatul faci milionul de km.
Si cu 131 de cai depasesti toate BMW-urile 318 d.

| Preotul500 a răspuns:

Eu zic ca merita. Am un prieten care detine acest BMW si este multumit. Consum 8-9, 9-10 prin oras. Depinde cum prinzi. La drum lung iei un 6 l. Ce tine de masina cum se comporta, pot spune ca este ok din toate punctele de vedere.