| MasinaIncepator a întrebat:

Salut, doresc să îmi cumpăr prima mașină și m-am gândit la un BMW E46 2.0D 150cp Facelift, sau la un VW Bora 1. 9tdi 131cp.
Care ar fi mai ok?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt doua masini foarte diferite la costuri si intrebuintare, incat nu vad cum ai putea ajunge sa oscilezi intre cele doua.
BMW-ul e comod, frumusel, scump la service si inutil iarna.
VW-ul e masina taranilor care coboara o data pe saptamana in oras, baga motorina de la tractor, merg cu becuri aprinse in bord si nu depasesc niciodata 100km/h.
Daca esti un orasean dintr-o zona mai calda (unde nu prea ninge iarna), ia BMW-ul.
Daca ai bataturi in palma, sapa e viata ta, si te pregatesti de strans recolta, VW e "masina" pentru categoria ta.

| DorelExpertu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Vad ca nu prea poti sa faci o comparatie "normala"

Daca ar fi sa pastrezi aceeasi idee ca la vw, ar fi trebuit sa zici ca bmw-ul e masina cocalarului de rand, care merge cu geamu dat jos, si mana scoasa pe geam sa se vada ghiulurile de 2 lei, si care opreste la peco sa bage motorina de 30 de lei, si care se crede mare pilot, uitand ca sub capota are un amarat de motor 2.0.

| MasinaIncepator explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cât de scump e la întreținere față de VW?
Cât despre iarnă, am trecut o cu un E36 fără sisteme. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MasinaIncepator):

Vezi pe autokarma si epiesa ce preturi sunt la piesele de suspensie (brate, arcuri, telescoape), apoi discuri, placute de frana, curele, pompa de apa. Cam din astea iti faci o idee.
Am impresia ca bratele sunt scumpe la e46. Daca esti obisnuit cu lipsa aderentei specifica BMW, mergi linistit pe 46.

| MasinaIncepator explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am permisul de o lună, am condus și tracțiune față cât și spate.
Avem în familie E36, pe la țară ce mergea iarnă laughing)

| awspam a răspuns (pentru DorelExpertu):

Sa nu uit-am, tractiune spate, cuplu, caii si nu in ultimul rand faptul ca e BMW
si daca baga de 30 de lei macar merge cu o masina si nu ii pare rau
dar na, gustul nu se discuta