| Bogdanache a întrebat:

Salut, doresc sa imi fac un kart (doar ca mai mare) vu motor de drujba..am voie sa circul cu el daca va avea lumini stop si semnalizari?
P.s. am 14 ani

Răspuns Câştigător
| xGamerZ212 a răspuns:

Frate.nu ai voie pe sosea.Pe drumurile laturalnice sau printre blocuri logic ca ai voie.Hai sa fim seriosi oameni buni cred ca de acum trebuie inmatriculate si trotinetele.

| suntserios a răspuns (pentru xGamerZ212):

Cum adica "Pe drumurile laturalnice sau printre blocuri logic ca ai voie". Eu inteleg ca nu ai pus mana in viata ta pe codul rutier si nu ai nicio cunostinta despre legislatia rutiera, dar totusi e la minte cocosului ca si alea sunt drumuri publice, si NU, NU AI voie sa conduci fara permis si vehicule neinmatriculate pe drumurie publice.

Si surpriza pentru tine, orice vehicul cu motor trebuie inmatriculat si necesita permis de conducere.

| Bogdanache explică (pentru suntserios):

Atv-urile cu motor de pana la 125 pot fi conduse de oricine fara permis

| suntserios a răspuns (pentru Bogdanache):

Hai sa nu inventam legi acum. Asta e doar o presupunere a ta, total falsa, nicidecum o prevedere din codul rutier. Informeaza te inainte sa dezinformezi pe altii.

| Bogdanache explică (pentru suntserios):

Cauta peste tot unde vrei sa vezi ca asa e

| suntserios a răspuns (pentru Bogdanache):

Nu caut nicaieri, am permis, cunosc bine legislatia si tu dezinformezi.

Mai bine ai indica tu articolul din codul rutier care iti sustine aberatia. Stiu ca nu ai sa o faci, pentru ca probabil faci parte din cei care nu sporta sa fie corectati si oricum nu ai sa gasesti asa ceva in legislatie.

| suntserios a răspuns (pentru Bogdanache):

Acum am vazut ca ai si 14 ani, e si mai amuzant cum incerci tu sa te / ma convingi ca nu ai nevoie de permis. Sa faci cum a zis ala caruia i ai dat funda, da sa nu plangi cand te prinde politia si primesti un dosar penal... e o nimic toata un dosar penal pentru un copil

| xGamerZ212 a răspuns (pentru suntserios):

Omule eu la 12 ani merge am cu scuterul lui bunica miu pe la tara si surpriza ma vedea garda dadea avertisment si gata......nu are ce sa faca decat daca ai peste 16 ani.Si mai taci cu codul tau rutier ca imi pun si un motor de feon la bicicleta si sa vad eu gabor care comenteaza

| xGamerZ212 a răspuns (pentru suntserios):

Mai mai taci din gura ca de acum exagerezi cu chestiile astea mai ales la tara cand poti merge prin padure sau ceva de genul.ai fi de acum vreun fiu de sectorist de sti tu legile ca la carte si daca e motor mai mic de 50 nu ti trebuie permis.Asa ca shut up

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In curte la tine da
pe drumurile publice fara sa il omologhezi, inmatriculezi si cu permis nu

| jhflauhddd a răspuns:

Nu. Cum sa ai o asemenea gândire? Pe langa ce s-a spus mai sus crezi ca cu motorul ala de la drujba o sa faci ceva? Stai sa te claxoneze toti ca mergi prea lent? Daca te trezeste ca la improvizatia aia i se întâmplă ceva si ajungi sub rotile unui tir? Nu mai zic daca te vede politia happy

| Bogdanache explică (pentru jhflauhddd):

Voi merge la tara, insa e turnat asfalt

| suntserios a răspuns (pentru Bogdanache):

Ca e turnat asfalt sau nu, mai putin relevant. E un drum destinat circulatiei publice te paste un pic de parnaie sa conduci asa ceva fara permis si fara sa fie inmatriculat

| jhflauhddd a răspuns:

A dar pentru o motocicleta de 125 ai nevoie de A1 si 18 ani ca sa dai pentru el.
Logica de copii.

| Bogdanache explică:

Pai si daca un vehicul nu se incadreaza in nici o categorie? De ex un atv de 110 care are vreo 100kg? Iti trebuie AM>?

| suntserios a răspuns (pentru Bogdanache):

Toate se incadreaza

atv intra ls B1/B