| anonim_4396 a întrebat:

Salut dragi tovarasi si prietene, am o mica problema si caut rezolvare.

La o masina cu covarase de cauciuc, cele pe care stai cu picioarele pe ele, am reusit din stangacie sa vars pe un covoras de cauciuc o cantitate maricica de super glue lichid.
S-a format un fel de "pojghita" alibicioasa care imita ca si textura plasticul, se vede foarte urat albul acela pe ceva negru, culoarea cauciucului.
Ce produse recomandati sau poate un amestec ceva facut in casa ori un spray ceva cumparat din comert? Orice ar functiona voi achizitiona.
Mai putin covorasele care sunt destul de costisitoare si se vand doar 4 bucati costa peste +100 euro, iar 1 bucata nu vinde nimeniwinking

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Multumesc celor doi pentru raspunsuri, pana in momentul acesta am incercat cu putin dizvolant de vopsea, se pare ca s-a imbunatatit, acum il las sa se usce si trec cu dizolvantul de unghii, lasa sa se usuce si adaug un dresing (spray) pentru materiale din cauciuc, dupa care Dumnezeu cu mila, stiu ca nu va fi 100% treaba dar macar sa nu se mai vada. Evident ca aplic usor cu un tampon sau o carpa doar pe suprafetele afectate, nu pe toata suprafata.

| Simpatic a răspuns:

Da,iau in calcul si acetona, aplic in cateva minute. mersi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu acetona sau diluant as incerca si eu, dar vezi ca sunt sanse sa lase pete albe pe cauciuc, pe alea le poti masca eventual cu o vopsea pentru ghete.

| Simpatic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A iesit foarte bine cu acetona dupa care am aplicat un dresing conceput pentru bord si fetele usilor auto, adica o solutie pentru piele si plastice, si a iesit ok.
sa ma risc sa dau cu putina acetona pe o fata de usa, plasticul de pe fetele de usi are si el cateva picaturi mici de super glue de asta.
Inca o data multumesc tuturor celor care au raspuns atat de prompt.

| LPCTSTR a răspuns:

Aoileu... 100 euroi straight face
Incearca cu apa (foarte) fierbinte si cu o perie de sarma sau una mai rigida; se spune ca poti inainte sa faci tratamentul cu apa, sa aplici acetona cam 5 minute sa lasi lipiciul sa se dizolve.

| Simpatic a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, sunt scumpe la masinile nipone orice accesorii probabil pentru ca vorbim de accesorii originale si 2 la mana se platesc mai multe tipuri de impozite si vami. Numai zic la gtr-ul meu cat costa accesoriile sau piesele in general.
Multumesc cookiesdog pentru mesaj!