| anonim_4396 a întrebat:

Salut,este corecta pozitia semnelor de incepator pe care le-am pus eu? Adica parbriz stanga jos si luneta stanga sus?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După câte știu eu, acestea se lipsesc pe partea dreaptă și parbriz și lunetă. Nu sunt șofer, eu circul numai pe bicicletă. Dar circul și eu printre mașini și văd. Tot ce am văzut, pe dreapta au lipit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și nu jos, ci sus. Cât mai vizibil.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este corecta.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
b) la celelalte autovehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
c) la autovehiculul care nu este prevăzut cu luneta, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie în partea din spate stânga sus;
d) la tramvai, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe luneta ultimului vagon în partea din spate stânga sus;
e) la autovehiculul care tractează o remorcă, pe parbrizul autovehiculului în partea din dreapta jos şi pe caroseria remorcii în partea din spate stânga sus."