| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 a întrebat:

Este legal sa acopar grila de radiator? Doresc sa schimb aspectul masinii (un astra g) si as vrea sa astup mijlocul pentru a pune doua grile mai mici in locul celei mari.

Răspuns Câştigător
| alexsil05 a răspuns:

Desigur! Este o piesa decorativa, nu are impact asupra performantei/sigurantiei vehiculului. Da, este legal 100%

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde. Cind vorbesti de radiator, vorbesti de racirea motorului. Daca grilele ce vrei sa le pui sunt mai dese, adica canalele de trecere a aerului sunt cumulat mai mici ca suprafata decat cele ale celei care a fost, asta inseamna ca va intra mai putin aer la radiator, ceea ce inseamna o racire mai slaba, care duce la o incalzire mai mare a motorului.
Orice sistem, orice mecanism e proiectat in asa fel incit fiecare parte a lui, fiecare piesa, oricit de mica ar fi, isi are rolul ei asa cum este ea, si nu e de dorit a se schimba prea mult. Am vazut la "Dezastre in aer" cum un avion s-a prabusit doar pentru ca un surub cu o saiba a fost proiectat gresit, si nefiind asa cum trebuiau sa fie, dupa o serie de circumstante au dus la un accident grav.

Răspuns utilizator avertizat