| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 a întrebat:

este legal sa pun leduri albastre la masina in loc de becurile de pozitie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu sunt legale, pentru ca albastrul este rezervat exclusiv autospecialelor (jandarmerie, politie, ambulanta), iar autoturismele simple nu au voie cu aceasta culoare la iluminare.
In plus, legislatia prevede clar luminile pe care trebuie sa le aiba o masina.
Iar modificarile vizibile neomologate, sunt ilegale de asemenea.
Toate incalcarile astea tin de siguranta traficului, si se pedepsesc cu amenda + suspendarea certificatului de inmatriculare, pana se face dovada remedierii (la RAR).

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal sa schimbi luminile, trebuie sa fie asa cum sunt din fabrica.