| adyurs a întrebat:

Este vreo problemă daca schimb vitezele unei masini manuale pe benzina la 5000-6000 turatii?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

O sa fi bun de plata in reparatii, la 2000 rpm se schimba vitezele, nu mai tarziu nici mai devreme adica peste sau sub rev alea. Romanii nu se pricep sa mearga bine cu masina, se pare ca spaniolii au gasit solutia la consumul optim de carburant si intretinerea motorului - alt caz real la masina mea un A5 cu 6 viteze manual de 180 CP benzina imi arata cand trebuie sa schimb vitezele, cand e aproape de 2 pune sageata verde in sus, aia cand e in modul comfort, in modul sport piuie cand se apropie de 6-7 la fel cum e subaru BRZ si se aprinde un beculet rosu intermitent. Aia merg in stil romanesc care au comentat mai sus de aia masiniile din RO second hand sant distruse si ascund probleme mecanice.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de treaptă.

| adyurs explică (pentru darrio2007):

Adică de exemplu eu schimb din a întâia in a doua la 6000 de turatii la fel si cu celelalte. Nu-mi place sa cobduc subturat. E ok sau nu?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru adyurs):

Daca mergi in viteza intai pana la 6000 de turatii, urla motorul de te innebuneste. Si-ti sar pistoanele din cilindri.
De curiozitate: daca schimbi intr-a doua la 6000 de turatii, la cate turatii schimbi intr-a cincea?

| Nemessys a răspuns (pentru adyurs):

Nu crezi ca e cam mult? 3-4 mii ar fi un maxim pentru treapta I, daca nu e facut prea des. Ia-ti masina electrica daca tot ai chef de accelerat.

| darrio2007 a răspuns (pentru adyurs):

Tie ti se pare subturat la 6000 de ture in treapta intaia? Dimpotriva, risti sa aduni pistoanele de prin copaci.

| darrio2007 a răspuns (pentru adyurs):

Poate te ajuta filmuletul ăsta.
https://www.youtube.com/watch?v=hIW6EIhkR4I

| suntserios a răspuns (pentru adyurs):

Sa nu conduci subturat inseamna sa schimbi la 3500 nu sa ii zboare pistoanele din ea

| sierra1 a răspuns:

"schimb vitezele... la 5000-6000 turatii"

E mașina ta așa că dacă-i zboară pistoanele prin capotă, le prinzi tu cumva

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic nu.
Practic uzezi motorul mai repede.

| Digikey a răspuns:

Nicio problema.
Bombardierii asa schimba sa auda lumili.