| Mihai1810 a întrebat:

Salut, exista masina fara senzor de viteza? Ma refer la masinile dupa anul 2000.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Cel putin in UE... NU MAI SUNT:
https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_stability_control
"Since November 1, 2014, ESC has been required on all newly registered cars in the EU."
in restul lumii, D-zeu cu mila, insa nu pot vinde in UE daca nu au sistemul ala

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salutare, orice masina are senzor de viteza chiar si alea sub anul 2000.
Senzorii de viteza pot sa fie de mai multe tipuri. Inainte la masinile vechi se folosea unul singur din ce stiu, acum exista senzor pe fiecare roata (te ajuta si la ESP, ABS etc.).
Nu exista o masina fara senzor de viteza, doar masinile de jucarie probabil n au senzor de viteza.
Atata timp cat iti arata in bord viteza, viteza aia e rezultatul unui senzor sau a mai multor senzori, fie analogici sau digitali.
Succes!

| Bizon95 a răspuns:

Acum, vazand raspunsul altcuiva, imi vin idei
daca te referi la vitezometru, atunci a devenit standard pe masini incepand cu anul 1910
https://ro.wikipedia.org/wiki/Vitezometru

| gabicoo a răspuns:

Da.
Caruta.
laughing

| Mihai1810 explică (pentru Bizon95):

Nu ma refer la vitezometru, ci la acel senzor montat pe cutia de viteze