| anonim_4396 a întrebat:

Salut grup! Am luat permisul acum o luna săptămâni și mi am luat un passat b5.5 1.9 avf 131 cai 4motion 2005 ca prima mașină. Am luat-o într-o stare foarte bună, plătind pe ea 3400 euro și am am zis sa o păstrez în continuare într-o stare buna. Eu am alimentat de 2 săptămâni doar cu motorina extra pana mi-a atras atenția un mecanic ca alimentând pe termen lung cu motorina extra, ii stric motorul fiind subțire și ca mai bine alimentez cu standard sau de la camioane. Chiar ii stric motorul dacă alimentez doar cu extra? Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, da. Si iti strici buzunarul, alimentand cu extra. Baga standard.
Motorul ala e pe tehnologie de buldozere si autobuze din anii '50, nu are treaba cu injectoarele moderne, cu rampa comuna. Merge si pe pacura, daca vrei sa incerci.
Problemele lor sunt la oringuri, uzura ax cu came si instalatia electrica din ulei.
Pretul platit mi se pare enorm, dar in fine...
Foloseste ulei Liqui Moly sau Motul, special pentru 'tehnologia' pompe-duse.
Alege un mecanic care foloseste VCDS sau alt tester bun pentru VW (nu Bosch, Delphi/Autocom sau Launch), ca sa fii sigur ca se rezolva la timp problemele dese tipice unui TDI. Altfel ajungi la defectiuni majore, din cauza ca nu s-a depistat la timp problema.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, fi mai concret, ai luat permisul acum o lună săptămîni, e ce vrei sa intelegem noi din intrebarea ta? Nimic desigur. Cind ai luat permisul acum o lună sau acum o saptamana?

| Jojo1769 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Salut! Permisul l-am luat acum o luna, dar masina este luata de 2 saptamani iar in aceste 2 saptamani de cand a fost luata s-a alimentat cu extra. Am gresit eu in textul de mai sus (o lună săptămîni).

| mihai69 a răspuns:

Pasat cu 3400 Eur...winking
Nu contează ce motorină pui.

| anonimuIl a răspuns:

La aia bagi motorină standard că are injectoare POMPE DUZE care nu au nimic.

| anonimuIl a răspuns:

Prețul este bun dacă mașina merge bine.

| Jojo1769 a răspuns (pentru anonimuIl):

Am spus pretul masinii ca sa nu ma trezesc ca mi spun unii ca mi bat capul cu combustil extra la o masina din 2005 care poate e vreo 1.500 euro.

| anonimuIl a răspuns (pentru Jojo1769):

Nu te lua după toți proștii și toți tâmpiții care habar nu au și spun că e prost Passatul ăla.