| nicusor222 a întrebat:

Am un Ford din 2012 motorina 1.6 TDCI 115 cai.
Eu o alimentez de la Petrom cu motorina standard si majoritatea persoanelor cu care am vb au zis sa nu mai bag motorina de la Petrom standard sa ar fi uscata si nu e aditivata deloc, ducand la distrugerea motorului si sa incerc sa alimentez cu motorina aditivata de la alta statie ca motorul asta pe care il am ar fi pretentios.
Masina e cu DPF si iar zic ca ii face rau.
Este adevarat?
Si de unde sa alimentez si ce fel de motorina.
Msk mult.
Dau fundita pentru. raspuns frumos.winking

Răspuns Câştigător
| DennisW a răspuns:

Motorina de la Petrom este OK. Am folosit zece ani de la ei si nu am avut probleme. Am avut probleme cu cea ieftina de la OMV, cand am bagat din cea scumpa a fost in regula. Iar cele mai mari probleme le-am avut cu motorina de la Lukoil. Groaznica, nici nu accelera, abia dupa vreo secunda sau doua se urnea.
Asa ca mergi fara probleme cu Petrom. Ar fi indicat iarna sa bagi aditivata, totusi.

1 răspuns:
| koko3475 a răspuns:

Salutare. eu am benzinar. Puneam benzina de la petrom. Din cauza cifrei octanice mica,(posibil amestec) consumul era mai mare. acum bag din rompetrol. Nu recomand petromul.