| Andreyyy18 a întrebat:

Ieri am obtinut permisul auto si am si eu cateva intrebari...
Cat timp este valabil permisul de conducere?
Daca ma apropii de perioada in care expira si vreau sa il schimb (inainte sa expire) mai trebuie sa fac vizita medicala, psihologic, si sa platesc alte taxe?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| misu a răspuns:

Nu ai raspunsuri corecte... 10 ani dar fisa medicala trebuie doar daca depasesti termenul

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, art. 24 permisul de conducere este valabil pe o perioada de 10 ani de la data eliberarii. La preschimbare trebuie sa ai fisa medicala ca la obtinere, cel putin asa este acum, ce o sa fie peste 10 ani n-avem cum sti, asa ca nu-ti face probleme. Fiindca ai dat acum examenul ar fi trebuit sa stii asta, daca ai studiat Codul rutier. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

10 ani dureaza permisul la mine in spania si da trebuie facuta revizie medicala de fiecare data ce renovezi carnetul d condus

| covexrobu a răspuns:

Va trebuii sa platesti doar taxa pentru permisul nou care momentan este de 68 de lei. Si vei avea cateva hartii de completat si cam atat.

| darrio2007 a răspuns:

Felicitari.

Răspuns utilizator avertizat