| Andrey_Savu_1995 a întrebat:

imi puteti spune ce consum are un bmw 318i 1.8 benzina an "95?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum mergi cu ea, dar la o masina de 20 ani si cu motor de 1.8 benzina probabil ia peste 12 in oras

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

318 consuma mai putin decat 316.
Conteaza mult starea masinii. Unul ok, zic eu, ar consuma 6.5-7% extraurban, si minim 10% urban, maxim 13%. Asta daca e condus bine.
Daca o tii in 0-180 pe bulevarde noaptea, nici nu stii unde s-a dus benzina... Si cauciucurile! E36 e un mare mancator de cauciucuri, intr-o seara am terminat o pereche de cauciucuri ok, la un 316 compact. Mi-am si batut joc de ele putin, dar in total am facut cel mult 40 km.

| daassh a răspuns:

Un prieten il are, nu demult achizitionat, am apucat s-o "testez" si eu in cateva seri cu el, e o masina puternica, dar cu un consum urias 10-12 litri(asta intr-un oras mediu ca Hunedoara), iar aici vorbesc de un consum urban, in functie de cum mergi cu ea, dar daca asta nu e o problema, mai e problema tipica cu uleiul + rugina care se simte ca la ea acasa pe masina(adica rugineste repede si apar "gaurele" in ea). Sper ca ti-am putut fi de folos, mult succes!

| e36 a răspuns:

10 mixt. Depinde de cum a fost întreţinută, de cum o conduci, etc

| IQ a răspuns:

Consuma in jur de 10, daca o si "calci" putin poate depasi 12 foarte usor.

| Andrey_Savu_1995 explică:

In starea tehnica arata bine...dar intr'un oras cum e constanta cam cat ar consuma...nu sunt genu sa o tin 0-180 ca inca sunt incepator(am permis de 3 luni)