| CatalinBRG33 a întrebat:

Salutare tuturor! Puteti va rog frumos sa-mi spuneti ce consum are un BMW E46 FL 318i 143Cp si ce probleme are?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ca si consum dat de producator :
urban: 10.2 l/100 km
extra-urban : 5.5 l/100 km
consum mixt : 7, 2l/100 km
...dar consumul in realitate pentru ca nu este cel calculat dupa standardele actuale va fi mai mare putin, desi depinde de mai multi factori de la starea internelor motorului pana la stilul de condus, deci poti foarte bine sa ai un consum bun asemanator cu cel dat de producator daca masina e in stare buna si conduci eficient.
Cat despre partea cu problemele asta nu stiu, dar fiind un motor aspirat (benzina) problemele nu ar trebui sa fie existente atata timp cat masina a fost intretinuta bine, adica daca s-au facut revizii la timp.
Probleme apar mai des la masinile super-alimentate cu foarte multi km si cand zic foarte multi peste 300k km, pentru ca vrem nu vrem dieselurile sunt caii de carat duc multi km.
Dar iti zic am avut un e46 320d pe care acum le urasc (cum ziceam in alt topic hater diesel) si masina era tipla nu am avut nicio problema tehnica cu ea, bine masina avea 4 ani vechime cand am cumparat-o poate si de asta. Deci daca la diesel care are multe componente interne nu am avut probleme, la tine nici atat dar cum am zis cu conditia sa fie o masina la care fostul/fostii proprietari chiar au tinut si bagat banuti, au facut revizii la timp, au avut grija de ea, caci masinile se tin cu investitie nu cum fac unii taranoi de la leaga cu sarma, schimba uleiul cand isi aduc aminte, se zgarcesc si cumpara cele mai ieftine piese de schimb si apoi se bat cu pumnul in piept ca au si ei masina.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bmw probleme comune - electronica si piese de la motor fiind multe din plastic sau importate din china cedeaza prematur

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce consmum sa aiba?
6, 7,8, 9,10, 11,12, 13,14 depinde cine cum si unde o conduce.

| sierra1 a răspuns:

Intre 8 și 15, depinde de traseu și talpa șoferului