| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune daca in cazul unui incendiu produs de o masina parcata in fata, focul a ajuns si la a mea, asigurarea RCA imi poate despagubia masina, deoarece multi au spus ca nu deoarece este accident altii poate altii ca da, deci nu mai stiu ce sa cred.
Ca sa va explic mai bine va spun asa : Era o masina parcata fata-in-fata cu a mea, aceea a facut un scurt-circuit la baterie si a luat foc, focul extinzandu-se si la amea din cauza vantului. Sper ca ati inteles ce am spus.
As vrea sa stiu daca voi fi despagubit sau nu.O cunostinta care lucreaza la asigurari mi-a spus ca as putea primi 15% din valoare masinii cand a fost noua.
Daca stiti careva care era pretul acesteia as fi recunoscator daca mi-ati spune.
Masina era un Fiat Palio Weekend din 1998. As vrea sa stiu care era pretul acesteia cand era noua.
Multumesc.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste polita de asigurare, in ea sunt prevazute ce anume acopera.

| mgtow a răspuns:

Acum nu mai putem afla pretul original, dar la mana 2ª ajunge pe la 1.200€ cam asa. Asigurarea te despagubeste in caz ca o are cel care a produs paguba si e adevarat 15 sau 20 si ceva % din valoarea masinii in functie de cum vad ei te vor, indemniza.

| GoodGuy a răspuns (pentru mgtow):

Deci vrei sa spui ca ma pot despagubi?

| mgtow a răspuns (pentru GoodGuy):

Esti culmea logic ca te despagubeste asigurarea celui care te-a bagat in spital in functie de gravitatea pe care o prezinti, etc. dar trebuie sa iti ceri drepturile iar daca nu, sant de acord faci reclamatie la opc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cred ca depinde de asigurator, te duci si intrebi e cel mai sigur asa... desi daca nu a fost contact intre cele doua masini nu cred ca despagubeasca

| viotedy a răspuns:

Cred ca doar daca aveai Casco, te despagubeau.

| GoodGuy a răspuns (pentru viotedy):

Stiu, ca si eu asa am auzit, dar am auzit si alte variante, dar nu ma refer la asigurarea mea ci a celui de la care a pornit incendiu pentru ca si el are RCA.

Răspuns utilizator avertizat