| DanielM222 a întrebat:

Salut, am cumparat o masina cu numere de Olanda, apoi i-am pus numere rosii, asigurarea auto RCA este pe numele fostului proprietar al masinii si asigurarea expira in data de 9.12. 2022, intrebarea mea este urmatoarea: Trebuie sa fie numele meu pe asigurare atunci cand trebuie sa o inmatriculez cu numere negre? si as mai dori sa stiu daca termenul de valabilitate ramane acelasi sau trebuie sa iau legatura cu cei de la firma de asigurari?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, RCA trebuie sa fie pe numele tau sa ii iei nr negre

| OldSoul a răspuns:

Se face o alta asigurare pe numele tau. Altfel nu vei putea inmatricula masina.
Asigurarea actuala se pierde, chiar daca inca mai este valabila.
Deci, prin urmare, tu vei decide pe cat timp doresti sa fie noua asigurare, si desigur, vei plati suma necesare.
Vanzatorul poate sa isi recupereze banii de pe vechea asigurare.

| UserRo10 a răspuns:

Nu o poti inmtricula fara rca pe numele tau in vederea inmatricularii. O sa vezi cand te vor intoarce inapoi