| Jager a întrebat:

In august ma apuc de scoala de soferi. Am inceput sa fac chestionare si sa citesc din legislatie.
Imi puteti da niste sfaturi pentru sala, traseu si examen?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) Singurele chestionare recomandate sunt cele de pe
drpciv.ro
(e necesara crearea unui cont, si functioneaza doar in InternetExplorer)

2) Teoria am invatat-o din carte, dar mai ales din conspectele pe care ni le-a vandut profesorul, foarte bine facute, exact la subiect.
Practic a luat manualul, a scos unele chestii neimportante, iar restul continutului l-a formulat intr-un format mult mai "digerabil".
Legislatia s-a schimbat de curand, asa ca ar fi bine sa ai cea mai recenta editie a manualului.

3) Daca ai ocazia, inainte sa te apuci de scoala, mergi pe un drum de tara necirculat decat eventual de masini agricole, sa exersezi porniri, parcari, intoarcere din 3 miscari...
Daca nu se poate, nici o grija, o sa inveti la conducere, daca iti alegi un instructor bun.

4) Multa lume se intimideaza din cauza politistului. Nu inteleg motivul.
E si el om, nu te mananca sau omoara daca ai stationat din greseala pe jumatate de trecere, ti s-a oprit motorul la plecarea din rampa, sau ai stationat de emotie prea aproape de o intersectie, cand ti-a zis: "acum poti stationa unde doresti".
Oricum, e pus acolo, sa se asigure ca n-o sa faci minuni pe drum, si ar trebui ca fiecare sa inteleaga asta.

3 răspunsuri:
| OtiliaStil a răspuns:

Trebuie sa te pregatesti foarte mult pentru examen si traseu. Trebuie sa inveti foarte bine, pe derost toate semnele de circulatie. Ca sa-ti dau un sfat pentru examen, invata foarte bine, in fiecare zi. Eu ca sa invat mai usor examenul, de exemplu, la semnele de circulatie ( scuze nu am un ex. mai bun) o cunostinta de a ta sa aiba imagini cu semne de circulatie sa ti le arate si tu sa zici ce inseamna etc. La traseu incearca sa nu pui frana foarte brusc extrem de des. (scuze ca nu te-am putut ajuta ft. mult)
sper ca te-am ajutat!
Fundita?

| Jager explică (pentru NLS):

Eu conduc de aproximativ 5 ani. Traseul il iau 100%. E mai greu acel test.

| NLS a răspuns (pentru Jager):

La mine a fost invers. Am luat sala de 3 ori consecutiv (cu punctaj 24, 25, 24) si condusul doar din a 3-a.
La mine in oras sunt niste "dealuri" si multe rampe. Au fost probleme cu plecarea din rampa in principiu.