| Toni1p000 a întrebat:

Salut. În ce ordine trebuie sa reglez oglinda scaunul și frână de mana? Sau nu contează.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Intai scaunul, apoi oglinzile, frana de mana se regleaza doar in service.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Irelevant. Atât timp cât le faci înainte să pleci de pe loc. Dar teoretic scaunul prima data pentru că apoi oglinda o reglezi în funcție de poziția ta care depinde de scaun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai intai scaunul, pentru ca pozitia lui modifica imaginea pe care o vezi in oglinzi. Apoi reglezi oglinzile, dupa care iti pui centura. Unii spuneau SOC la toata treaba asta: scaun, oglinzi, centura.
Frana de mana o lasi atunci cand calci frana de picior, ambreiajul, si urmeaza sa te pui in miscare.

| carevaescu a răspuns:

Nu contează, atâta timp cât frâna de mână o cobori doar când intenționez să pleci imediat - sau să ții piciorul apăsat pe frâna de picior.

| SkandallKamataru a răspuns:

SOC SOC SOC
Scaun oglinzi centura.
Asta sa fie mai simplu pentru tine, ai intrat in masina stii ce ai de facut, nu stai sa te gandesti, sa te incurci, le faci in ordinea aia si scapi de stres.

| Xena20 a răspuns:

Intai iti asezi scaunul, apoi iti reglezi oglinzile si iti pui centura, frana de mana o lasi jos doar cand te pregatesti sa pleci si dupa ce ai scos din viteza, si inca ceva, cum ai lasat frana de mana e bine sa ai piciorul pe frana preventiv, poate e o panta ceva, ridici piciorul de pe frana doar cand incepi sa faci pornirea de pe loc.