| Mihai1765 a întrebat:

eu la scoala de soferi cand ma urc in masina imi reglez scaunul, oglinda retrovizoare si centura dar chestia e ca trebuie sa am contactul pus ca sa reglez si oglinzile laterale, are ceva daca fac asa sau trebuie sa reglez toate oglinzile in acelasi timp si daca da, pot sa pun contactul fara sa am centura pusa? Imi e foarte frica sa nu fac vreo gafa la examen si sa pierd puncte asa din prostiehappy

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cine te impiedică să pui contactul? Il pui după ce faci toate celelalte si reglezi si oglinzile laterale.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu ar trebui sa conteze ordinea in care o faci, Trebuie ca toate sa le faci inainte de introduce maneta in viteza.
Dar trebuie sa le faci si intr-o ordinee logica: oglinzile nu le poti regla pana nu reglezi scaunul si pui centura, deoarece influienteaza pozitia corpului fata de oglinzi. Dupa punerea centurii reglezi oglinda retrovizoare, te asiguri ca frana de mana este trasa, scoti maneta din viteza, pornesti motorul, reglezi oglinzile laterale si astepti sa-ti spuna sa pleci.
Nu trebuie sa-ti fie frica: atata timp cat faci "reglajele" in ordinea aceasta logica.

| RefinedStrings a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu are importanta ordinea? Ia aseaza tu oglinzile si pune centura si apoi muta scaunul. Mai vezi ceva in oglinzi dupa ce ai mutat scaunul? Si nu te strange centura? Off, logica asta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru RefinedStrings):

Eu ce am zis? Citeste pana la capat ce am scris.

| Liviu a răspuns:

Inainte de examen cand vine randu tau, ai timpul necesar sa faci astea pana sa se urce gaboru in masina.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Liviu):

Si daca da examen cu aceiasi masina cu care a dat alt candidat inainte si politistul nu coboara din masina?

| Sophieka a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Se urca in masina si incepe sa regleze scaunul / isi pune centura, regleaza oglinzile... Politistul va astepta, nu dureaza mai mult de 1 minut tot, dupa care va spune, cand esti pregatit/a putem pleca, sau intreaba daca te-ai pregatit.

| Liviu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sunt sanse de...10% sa se intample asta, poate si mai putin.Asta presupune faptul ca acel instructor sa aiba 2 elevi in aceias zi(asta e probabil)si acei 2 elevi sa pice la acelasi politist.Pentru a se evita presupusele fraude, sunt cel putin 2 3 politisti la examniat zilnic.Iar lista, fiecare la cine pica, se face fix in ziua aia, random.Deci sansele ca 2elevi de la aceias scoala, sa pice unu dupa altul, fix la acelasi politai sunt de... pune mana si calculeaza daca in medie sunt 4politsiti pe zi, la numarul de elevi care sunt zilnic, la numarul de scoli care sunt, si care dau in ziua aia examen, deci? Eu imi beau cafeaua de 2 ani de zile in locu in care se pleaca la examen, si iti spun din surse sigure ca de 2 ani de zile, am vazut de maxim 10 ori chestia asta in care un politist examnieaza 2 elevi unu dupa altul, pe aceias masina, la aceias scoala de soferi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Sophieka):

Eu ce am zis? Doar ca nu incepe sa-si regleze scaunul, ci il regleaza cu adevarat.

| Sophieka a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ti-am raspuns despre cum va proceda daca politistul ramane in masina.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Liviu):

Ai asistat vreodata la locul de plecare la traseu?

| Liviu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu intelegi ca de 2 ani de zile, imi beau cafeaua in locul de unde se pleaca la traseu? plus ca am si eu permis, ideea e ca e exact cum am spus eu.Se cauta metode sa se inlature spaga.De asta nimeni nu stie la ce politist pica, si cine sau ce oameni pica sau unde.Se alege in ziua aia

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Liviu):

Bine, gata, ai dreptate. Ca asta vrei sa azi sau mai bine zis sa citesti.

| Liviu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De fapt, sunt dispus sa ascult si alte opini, spune-mi parerea ta.Nu vreau sa am dreptate,vreau sa aud argumente,idei,opini, si argumente.Tu pana acum, nu ai facut decat sa ma contrazici fara a spune altceva, deci? Spune ceva, fa-te auzit, eu te voi 'asculta' (citi! )

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Liviu):

Nu voiam sa-ti raspund, dar scriu: in orassele mici, chiar si in capitalele de judet sunt 2-3 examinatori si se procedeaza astfel: politistul se urca in masina unui instructor si intreaba care sunt elevii lui din ce- repartizati. Apoi ii ia la rand. Ulterior se duce la alta masina.
Daca ar proceda cu schimbarea masinii ar pierde mult timp, asteptand pentru fiecare cursant sa vina masina de pe traseu.
M-am interesat direct la unul dintre examinatori.
Este posibil sa se faca si altfel.

| Liviu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cum crezi tu, ironia face ca sa locuiesc fix in alexandria, un orasel mic.Acuma, pot admite faptul ca sunt practici ilegale in anumite orase, poate chiar si in alexandria, depinde de cunostinte si de oameni cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când intri în masina iti reglezi scaunul prima data, după iti pui centura, reglezi oglinda retrovizoare si dupa poti sa pui contactul si sa-ti reglezi oglinzile.
La tine acolo instructorii nu raspund la întrebări? happy

| marinaru777 a răspuns:

Scaun,oglinzi,centura,asigurare la plecarea de pe loc si semnalizare. poti sa lasi la reglazi ultimele oglinzile exterioare. spor si fara trac e un volan, o maneta si 3 pedale