| CristiB93 a întrebat:

In curand trebuie sa merg cu masina sa-i fac inspectia tehnica periodica. As vrea sa stiu cam ce se controleaza acolo si la ce ar trebui sa am grija ca sa fie in regula?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In plus fata de mai sus: directie, emisia de noxe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Controleaza toata masina de la A-Z

sistem de franare, directie, noxe, sistemul electric, geamurile intregi, cauciucuri conform marimilor omologate, folii omologate, modificari la sistemul de iluminare samd

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica in prima faza:
-dimensiuni cauciucuri (sa fie omologate), si uzura lor
-sa nu ai fisuri in parbriz, stopuri si faruri
-sa corespunda seriile
-sa ai trusa medicala, stingator, triunghiurile reflectorizante si vesta
-sa arate ok masina, si sa corespunda culoarea din certificat
-sa functioneze toate luminile
-sa functioneze accesoriile esentiale (stergatoare, aeroterma)
Apoi, fac teste la:
-frane
-sa nu joace rotile
-emisiile motorului
-reglajul farurilor.
In afara de astea, ei nu prea inspecteaza masina la interior, si chestii de genul. La portbagaj s-ar putea sa aiba treaba pentru a vedea dimensiunea rotii de rezerva. O sa te mai puna sa le arati tu vesta, triunghiurile si celelalte.

| CristiB93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E o problema daca nu am vesta? Triunghiuri stingator si celalalte le am dar vesta nu, trebuie neaparat sa-mi iau sau merge si fara?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CristiB93):

Citeste legislatia, din cate stiu e obligatorie.
Oricum, o vesta e ieftina.
Unele chestii 'merg' asa, dar asta inseamna sa dai de-o cafea (un 30 de lei acolo), pe langa taxele oficiale pentru ITP.

| TrăieşteClipa a răspuns:

In primul rand se controleaza seriile de caroserie si de motor.
Noxele, franele, eventualele jocuri la directie, lumini, anvelope.

| Klandestin a răspuns:

Frane, luminii, toba sa nu fie sparta, folii neomologate, rugina, parbriz spart sau ciobit, parti vopsite alta culoare, jante/cauciucuri alte dimensiuni... depinde si de cine dai si ce masina ai.

| Bytzy88 a răspuns:

Se vor verifica noxele, sistemul de franare, sa nu ai accesorii neomologate puse pe masina...serie sasiu.....etc

| CristiB93 explică (pentru Bytzy88):

Daca mi-e stricata incuietoarea de la portbagaj si in schimb il deschid cu o sarma legata de mine in incuietoare care iasa putin in afara are ceva? sau nu conteaza incuietoarea?

| Bytzy88 a răspuns:

Ideal e sa rezolvi si problema de la portbagaj...si acum serios.....cat poate vosta o incuietoare? Iti faci un bine: nu te mai xhinui cu sarma. happy