| gtr2rr3 a întrebat:

In domeniul auto, unde se castiga cel mai bine, in ce functie (ce-a mai mare), ce salar este si cum se ajunge la cel mai inalt nivel (ce facultate)? Multumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In domeniul auto, cel mai bine se castiga in service-uri. Iar in service, nu se castiga bine la birou, cu facultati, ci la munca efectiva, in salopeta, cu cursuri peste cursuri.
Cel mai bine platit domeniu este tinichigeria/vopsitoria, nu putini sunt cei care castiga si in jur de 5000 de lei pe luna din asta, in service-urile reprezentanta si nu numai.
Cu facultatea de Autovehicule Rutiere poti ajunge inginer/sef peste un anumit sector din service, si vei castiga, poate in jur de 1000e pe luna, intr-un service de succes, in Romania.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ca inginer se castiga cel mai bine. Mai ieri a fost o emisiune Biziday cu Moise Guran unde il aratau pe unu care face naveta Bucuresti-Mioveni in fiecare zi. Avea un salariu de 6000 RON + transportul gratuit, bonuri de masa, asigurare medicala de top s.a.m.d
Pe la Bucuresti, la multinationale, la birou te duci si peste 2000 de euro/luna daca esti directoras. Aveam un coleg de liceu a carui tata lucra la Ford ca manager nu stiu cum pe partea de productie si castiga in jur de 10000 RON/luna (asta se intampla acu 6 ani, salariile au mai crescut intre timp).

| DataSoft a răspuns:

CEO cred ca este ce mai mare functie la o orice companie.dar ca sa ajungi acolo sus, trebuie sa ai in primul rand experienta, abilitati de lider si bine inteles cunostinte bogate in domeniul in care activezi. in general vorbind.
Dar in acel ca sa ajungi ceo la o companie din domeniul automotive pe langa o facultate de specialitate cred ca trebuie si una de menegiment.

| Iulian_Pilug_1996 a răspuns:

Ai putea sa devii inginer mecanic, unde doar trebuie sa privesti si sa spui ce si cum trebuie facut sau ai putea sa devii un inspector RAR.