| mariusinho998 a întrebat:

In legatura cu motoarele Diesel si cele pe benzina. Am o nedumerire. Am observat ca motoarele Diesel la turatii mari si de obicei cele modificate scot fum negru banuiesc ca asta din cauza ca injectoarelor care pompeaza prea multa motorina si nu arde total in cilindru. Intrebarea e: de ce la motoarele pe benzina nu se intampla acest lucru? (ele nu scot fum negru in cele mai multe cazuri)

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca difera modul de aprindere al amestecului carburant(aer+combustibil).La diesel se face prin compresia la presiune inalta, in cilindru.Iar la cel pe benzina amestecul este ajutat sa se aprinda.Cu ajutorul scanteii data de bujie.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca la benzinare nu poti baga mai multa benzina in cilindru decat poate arde, ca altfel uda bujia, sau ajunge in ulei.
La diesel se poate baga mai multa motorina, ca exploziile vor avea loc in continuare, cu fumul dupa masina.

| EneCristian a răspuns:

La motorina este trasa prin vapori si de aia scoate fum in schimb benzina trage direct si arde instant.