| LanguageMaster a întrebat:

Motoarele DIESEL funcționează cu benzină sau motorină?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

MAS - benzina; MAC - motorina
https://ro.wikipedia.org/wiki/Motor_cu_ardere_intern%C4%83

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motoarele lui Diesel au fost facute pentru ULEI de rapita.
Ulterior, cand cererea a devenit mare, motoarele au fost usor modificate, sa functioneze pe motorina, fiind mai ieftina decat uleiul de rapita.
Motoarele Diesel de azi functioneaza bine atat cu motorina, cat si cu uleiuri vegetale (inclusiv cu ulei de bucatarie "consumat", filtrat. Multi folosesc varianta aceasta din urma, deoarece uleiul ramas de la bucatarii este mai ieftin sau chiar gratis (dar si cel nefolosit costa abia jumatate din pretul motorinei, ne-avand accize adaugate).

| HLucian a răspuns:

Cu motorina

| LanguageMaster explică (pentru HLucian):

Cum se numesc motoarele pe benzină?

| HLucian a răspuns (pentru LanguageMaster):

Benzinare laughing

| Evolution a răspuns (pentru LanguageMaster):

Sunt pur si simplu motoare pe benzina.
Data viitoare cand mai scrii intrebari de genul inteligente poti scrie si tu pe google... ai primul link legat de treaba cu motoarele pe diesel.
Dar voua va place sa puneti intrebari doar ca sa fiti bagati in seama

| Mimo2 a răspuns:

Motorina

| Caranfil a răspuns:

Motorina

| nmlnmlnmlooo a răspuns:

Motorina

| 02231993 a răspuns:

Motorina boss laughing)