| revelatia2003 a întrebat:

Buna seara.Pun o intrebare de principiu referitoare la motoarele cu ardere interna.La motoarele pe benzina, in timpul combustiei, benzina arde si la motoarele diesel motorina explodeaza (dat fiind zgomotul mai gros al motorului in timpul functionarii), sau este invers, adica explozie la benzina si ardere la motorina? (asta incerc sa aflu de mult timp). Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ambele sunt motoare cu ardere internă. Arderea provoacă și o explozie (gazele încălzite își măresc de mai multe ori volumul față de amestecul combustibil. Diferența majoră e între factorii de compresie - mult mai mari la Diesel. Așadar, și volumul de gaze rezultate în urma arderii e mai mare => o „explozie" mai puternică; de aici și zgomotul diferit, și funcționarea mai cu trepidații.

2 răspunsuri:
| Sarcopt a răspuns:

MAC- motor cu aprindere prin compresie, adică disel şi MAS- motor cu apindere prin scănteie-benzină...o seară bună

| revelatia2003 explică (pentru Sarcopt):

Stiu asta.La MAS, amestecul carburant este aprins cu ajutorul scanteii de la bujie, iar la MAC combustibilul se aprinde datorita temperaturii mari a aerului sub presiune.Numai ca vreau sa aflu daca la MAS benzina arde si la MAC daca motorina explodeaza.