| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU.
Urmeaza sa imi cumpar o masina in maxim 10000 de euro din Germania. Vreau sa imi recomandati:

-Benzinar
-Daca este berlina, atunci sa fie ceva in format elegant / Daca este coupe, atunci sa fie ceva in format sport
-Nu conteaza capacitatea cilindrica

Daca se poate, as vrea sa-mi recomandati in fuctie de piata de pe mobile.de, nu OLX.

Personal m-am uitat astfel:
Berlina: Audi A5 Sportback, Mercedes Benz clasa C, VW CC, Volvo S60, Audi A4, BMW Seria 3
Coupe: Opel Astra J GTC/OPC, BMW 320i, Audi A5

Nu am in plan sa aduc masina in tara. Deci vreau sa mi se recomande in functie de piata Germana, adica pretul pieselor, intretinerii, etc.

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Din lista asta as merge pe 320I... cele din grupul VAG ( audi si VW adica) au motoare problematice in perioada aia. Probleme cu consumul de ulei, lantul de distributie, etc. Mercedes consuma mult. De Opel nu ma pronunt ca nu m-am interesat dar clar e o masina din clasa inferioara ca confort, spatiu si calitate. Un 320I ( presupunand ca vorbesti de E90 sau E92) are motor simplu aspirat de 170cp. E pur si simplu mai fiabil fiind simplu. Eu as lua unul cu 8000 euro si cu restul banilor il faci sa fie perfect ( recomand si aici schimbarea distributiei pe lant).
Am gasit aici ceva exemple in Germania cu km putini:
https://www.mobile.de/......77550.html
https://www.mobile.de/......87565.html
Ca fapt divers. Eu momentan am un E91 320D si un Passat B6 1.9 ( pe ce e bazat CC). E mult mai placut de condus Bmw. Mai sportiv, bine insonorizat, stabil in curte, etc. Cand zic ca e mai sportiv nu ma refer ca trage mai bine doar ( evident are 163cp si passatu doar 105). Ci la felul cum sta in curbe si senzatia placuta ce o ofera.