| Daviddddd a întrebat:

Salut, in Mai inplinesc varsta de 16 ani si as dori sa-mi achizitionez un AIXAM. Vreau sa va intreb, ce trebuie sa fac sa-l pot conduce? Am auzit de categoria AM pentru ca acest aixam-uri se incadreaza in categoria de MOPEDE. Ce spuneti, este adevarat?
Funda.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de caracteristici, poate se incadreaza in categoria mopede sau in categoria B1, ambele se pot obtine de la 16 ani.
Conform OUG 195/2002 la categoria moped se incadreaza si cvadriciclul usor iar conform Ordinului nr.211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
Tot conform OUG aratata, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Cred ca mai repede masinile AIXAM se pot incadra la categoria B1.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Se incadreaza la categoria AM. Uite conditiile: http://www.agenda.ro/......ati/286852

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de permis categoria B1, dar faci o afacere toare proasta, mai bine mai strangi banii aia si la 18 ani iti iei o masina ca lumea