| Daviddddd a întrebat:

Cu sub categoria A1 poti conduce AIXAM?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce, categoria A1 este pentru motociclete de pana la 125 cmc si tricicluri cu motor, conform OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata prin L.203/2012, citez:
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;"
O masina de tipul aratat o poti conduce cu permis de categoria AM sau B1, daca toate caracteristicile tehnice prevazute de ordonanta aratata se incadreaza in una dintre acestea, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
Mentionez ca cvadriciclul usor se incadreaza la categoria moped.
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

6 răspunsuri:
| Alexandru1997G a răspuns:

Poti conduce aixam de la 16 ani fara carnet

| ombladon a răspuns (pentru Alexandru1997G):

Tu ce visezi noapte, zici ziua aici, ca sa nu adormi iar, nu? Doar cu bicicleta si caruta mai poti merge fara permis...

| Alexandru1997G a răspuns:

Cunosc doi baieti care au aixam fara sa aiba carnet, dar cum zici tu, visez

| JohnnyBi a răspuns (pentru Alexandru1997G):

Cunosti 2 baieti care risca dosar penal si cativa ani de puscarie ei, cat si parintii lor pentru incredintarea vehiculului unei persoane fara permis categoria B1/B. deci da, visezi. legea prevede 1 lucru, ca stii tu 2 ratati care merg fara permis nu este laudabil. in locul tau i-as denunta la politie. permisul ala e mai mult decat 1 hartie doar de dragul sa o ai. te invata cum sa nu omori oameni prin necunoasterea legii circulatiei.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandru1997G):

Tu cunosti 2 baieti care sunt pe cale sa obtina un dosar penal de toata frumusetea. Daca ai avea cele mai vagi cunostinte de legislatie rutiera ai sti ca niciun vehicul cu motor nu pote fi condus fara permis

| Alexandru1997G a răspuns:

E ****. Cica orice vehicul cu motorr. Imi pun motor pe bicicleta si e legalstraight face