| countingstars a întrebat:

In ultimele zile am inceput sa invat cu cineva sa conduc. Pentru cei care stiu sa conduca, e ceva ce nu inteleg. Mi s-a spus cand trebuie sa apas pe ambreiaj, dar nu am inteles exact care este rolul lui. Stiu de exemplu ca daca vreau sa opresc masina trebuie sa apas pe ambreiaj si pe frana in acelasi timp, dar daca vreau doar sa reduc viteza in timp ce merg, pot doar sa apas pe frana putin. Am zis bine? Cum imi dau seama care este limita? Dau funda pentru o explicatie buna!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Corect.
Cand vrei sa franezi apesi frana si atat.
Cand simti ca motorul incepe sa trepideze abia atunci apesi si ambreiajul ca sa nu moara motorul.
Cu timpul va deveni un reflex.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In mare rolul ambreiajului e sa decupleze motorul de roti. daca vrei sa franezi pana la oprire trebuie sa apesi ambreiajul

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Faci o prostie. Condusul se invata cu un instructor calificat. Daca vrei sa iei carnet. Daca vrei sa iti dai singur batai de cap si tie si viitorului instrucor si eventual sa-ti micsorezi sansele invata cu cati " cineva " vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rolul ambdeajului e acela de a decupla motorul de la cutia de viteza.
Si da, daca vrei sa franezi poti frana usor, dar daca franezi mai tare scoti motorul din viteza si franezi, daca franezi cand motorul e bagat in viteza e posibil sa ti se opreasca motorul.
Succes