| anonim_4396 a întrebat:

In urma probei practice a examenului auto am fost declarat respins(categ. B). Intamplare: am condus bine. Am fost dus pe drumul de centura si mi-a spus sa fac viraj stanga. M-am incadrat pe banda corespunzatoare(pe banda de intrare, nu pe cea de iesire), si era un tir la 30 de m, deci as fi avut timp. Dar, eu vroiam sa franez din timp...si cand aproape sa ajung de frana, aproape de axul drumului(cam 50 cm intre axul drumului si mine) examinatorul trage brusc de volan si pune o frana brusca, si m-a adus fix in fata tirului, care a trecut razant. la 10 cm de oglinda mea.straight face Cica de ce nu i-am acordat prioritate?straight face Cand eu de fapt ii acordasem. Dupaia s-au oprit cei din sensul opus, si le fac semn sa treaca.pentru. ca ei au prioritate, nu eu. Politistul le face semn si tipa la mine ca cica sa trecstraight face. In fine. Trec eu, el le multumeste ca i-a asteptat, dupa aia era un semafor ascuns in spatele frunzelor unui copac, eu reduc viteza, era si o trecere de pietoni, el cica calca ma acceleratia aia ca e verde, si eu am zis ca reduc viteza pentru. ca e trecere de pietoni si semafor, si vroiam sa ma asigur( si el cica aoleeeeeu). Dupaia era o trecere de pietoni in fata mea, reduc viteza si era o babuta la 5 m de trecere(deci NU pe trecere), si cand apas ambreiajul si aproape sa cuplez frana, examinatorul franeaza puternic. Si cica ce faci ma, nu o lasi pe doamna sa treaca? Dupaia merg.era un maxi taxi eu reduc viteza, pentru. ca era o trecere de pietoni, si el pune frana brusca, cica vezi ca nu ai vizibilitate si trebuia sa opresti(m-a oprit fix pe trecerestraight face ). Dupaia mai merg putin si cica sa fac viraj stanga, si ca sa il fac trebuia sa intru pe liniile de tramvai. Eu opresc inainte.ma asigur, si trec.si cica asa ceva nu se face in trafic(desi am acordat prioritate si nu am gresit nimic...) si cica daca eram filmati ar fi ras toti de ce "bine " conduc eu. Si dupa aia mi-a zis sa trag pe dreapta, sa opresc motorul si sa pun pe avarie.Si cica neacordare prioritate, aproape ai calcat un pieton, nu ai respectat incadrarile rutiere, 47 puncte, ai fost declarat respins la proba practica a examenului auto, semneaza aici. Cand am auzit, sa mor. Practic eu nu am gresit nimic, si el m-a respins. Acum trebuie iar sa repet toata povestea, si am luat sala cu 25/26, si tot sunt respins. Of. Intrebarea. e.ca din cate am auzit ei cica ar primi spaga. Problema e ca toti cei care merita sa ia nu iau DOAR pentru. ca nu au adus nimic. Ce ar fi de facut in situatia mea? M-a pus sa stau pe bancheta spate, dupa ce m-a respins, s-a urcat el la volan si conducea cu 100 km/h in oras si nu a oprit la absolut niciun stop(ca in legislatie, blocate rotile, sa nu fie in miscare). Deci daca eram eu la volan si ma vedea un echipaj de politie, puteam sa fac chiar si inchisoare(50km/h peste limita legala in oras, fara sa stau la stopuri etc.) Si culmea e ca mi-a vorbit si urat. Am respectat tot ce era de respectat. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Mi se pare foarte aiurea. Tipul de pe bancheta din spate (martorul) avea cercel in ureche, in nas, si era cam bronzat. Nu am nicio pb. cu persoanele de genul, dar totusi, nu mi se pare deloc corect.) Eu m-am imbracat frumos, cu blugi lungi(desi e vara), pantofi sport si camasa. Adica aratam prezentabil. Ala arata de parca l-au scos de la plaja. Si culmea e ca afara era cald.Am asteptat examinatorul asta vreo 5 ore in masina cu instructorul, si a venit abia dupa 5 ore. Eu am crezut ca se pot lua pe merit permisele, dar vad ca.Va rog frumos sa ma ajutati! in 16 zile trebuie sa ma reprogramez. Stiu ca nu sunt primul/ultimul care o pateste.

Răspuns Câştigător
| Scândură a răspuns:

Buna! O prietena de-a mea a trecut prin aceeasi situatie, nu si-a luat de doua ori carnetul insa spre deosebire de tine a renuntat, ceea ce nu te sfatuiesc sa faci. Din ce ai povestit tu aici, examinatorul pare ca habar n-are de regulile din trafic si face intruna pe desteptul. Eu m-as gandi serios sa-l reclam la superiorii lui/politie. Nu ma prea pricep, dar data viitoare cand incerci, nu ai putea sa ceri sa te insoteasca alt examinator? Iar daca si celalalt are un asemenea comportament nu te lasa intimidat, reclama-l sau daca nu ai curajul sa-l reclami, pune-i intrebari ca sa afli cum li se pare lor "normal"sa conduci si incearca sa retii, poate te va ajuta la urmatoarea incercare.
Sper ca te-am ajutat si iti urez mult succes, iti voi tine pumnii sa-ti iei carnetul de sofer!
Bafta!

11 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Si eu am patit asta cand am dat de B acum ceva ani buni, era inceputul cu spagile la permise, prin 2001, si in final am sfarsit eu cu dosar penal fiindca l-am scos din masina si l-am luat la bataie si politistul cu o suspendare dupa un proces de 2 ani! Cam asta este situatia, poti la cerere sa iti dotezi masina cu camera video fiindca acum iti permite legislatia si scapi de asemenea probleme, sau daca nu mai ramane varianta sa il dai in judecata dar procesul va dura cel putin 4-5 luni acum inainte durau si mai mult procesele, si ai toate sansele sa ai castig de cauza dar cu cheltuieli pe avocati si etc. Nu cred ca merita, mai bine iti aranjezi traseul sau recurgi la metoda cu camera video!

| cartman a răspuns:

Cred ca nu i-a placut mersul tau incet, semaforul daca se face galben nu-i paguba, nu ai putut opri in conditii de siguranta si cam asta-i explicatia.Un 50km/h in oras e ok chiar si cu scoala, cand ai sa ai experienta mai multa ai sa te enervezi cand dai de unul ca se taraie sub 60km/h.

| cristi202 a răspuns:

Tu poate ca sti sa conduci asa cam cum se conduce. Insa problema cea mai mare e ca tu nu ai actionat dupa regulament, care e mult mai dur, mult mai drastic. Pe de alta parte, in practica regulamentul uneori nu prea tine, si trebuie sa faci un compromis pentru ca toate sa iasa bine, si esti sofer atit de bun pe cit sti sa rezolvi cu bine acele compromisuri pe care trebuie sa le faci. Problema e ca tu trebuia sa conduci strict dupa regulament. Oricum, eu cred ca ai facut 2 greseli, cea cu tirul, 30 de m e putin pe autostrada, da, poate aveai timp sa te bagi, insa dupa regulament actionezi in asa fel incit sa conduci cit mai sigur, si de aceea ai fost taxat - trebuia sa ii acorzi prioritate. Iar a doua greseala a fost la semaforul pe verde. Frate, cind ai verde nu incetinesti in intersectie sau la trecere, e grav asta, ca poate veni unul din spate si sa te loveasca daca nu e atent, crezind ca tu o calci ca ai verde. In mod normal, pe verde ai prioritate absoluta, asa ca trebuia sa o calci bine (mie imi place asta cu bicicleta sa o fac - accelerez pe verde, mai ales daca e pe sfirsite pina ce ajung aproape de viteza masinilor). Si la liniile de tramvai, nu a fost cumva linie continua, de nu ai putut face pe stinga? Tu trebuie sa stii asta, cum a fost situatia aia de zicea ca nu trebuia sa faci stinga (uneori ei iti mai cer sa faci cite ceva impotriva regulamentului, ca sa vada daca il sti si sti ce ai de facut - in cazul asta respectuos trebuia sa ii spui sa treaca el cind va fi singur).
Si, hai, nu e sfirsitul lumii, ai dat-o in bara, asta e, a trecut si nu mai poti schimba nimic, data viitoare poate va fi altfel.

| Lacoste a răspuns:

Nu trebuie sa fi suparat.Asta e, poate data viitoare iei.Invata bine si poate dai de alt examinator.Nu toti sunt la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune mana si invata, apoi gandeste-te de 7 ori inainte sa judeci pe cineva referitor la felul cum se imbraca cat timp nu depaseste limita decentei.
Sper ca nu esti ruda cu Baltagul, ai scris mult si inutil!

| 0000anonim0000 a răspuns:

@s0rryna: ti-am dat vot.ma rog.
@Critical: Sa fac...ce? Am muncit pentru. examenul asta. Am invatat, am citit legislatia si codul rutier. Tu chiar crezi ca e simplu? Daca am scris mult...ce? vreau sa ma descarc. Nu am mii de prieteni ca tine. Si in plus. chiar nu vad care e problema ta. Tipul ala arata cum arata, si eu aratam mult mai prezentabil decat el. Ce ai vrea sa invat? sala am luat-o cu 25/26, totusi. Acum trebuie sa repet, iar. Doar pentru. ca nu am dat spaga. Daca nu iti convine ceva, nu mai raspunde, decat sa o faci de mantuiala (nu imi pasa daca nu vrei sa citesti mult, nu ti se adresa TIE in mod special intrebarea).
@Scandura: Multumesc pentru. sfat. Sunt un tip foarte calm(nu moale! ), deci mi-am pastrat calmul si nu i-am spus nimic pentru. ca nu aveam ce, evident(daca ma pun in gura cu el, mai mult ca sigur ma ia si data viitoare). Eu incerc sa fiu cat mai pasnic, spre deosebire de ei. Nu am chiar pe cine sa reclam, sau unde, avand in vedere ca e director adjunct la politia rutiera.

| 0000anonim0000 a răspuns:

@cristi202 : Am incercat sa opresc masina cu semnalizarea pusa, PARALEL cu axul drumului. Tirul venea din fata cu aprox. 30 km/h deci aveam timp. Problema e ca(d.p.d.v) al conducerii preventive, am oprit sa ii acord prioritate. Politistul, ca sa ma incurce(inainte sa apas pedala de frana de tot) a tras de volan inspre axul drumului si a pus frana brusca, si tot PE MINE a dat vina. La chestia cu verdele era trecere de pietoni si un COPAC in partea dreapta. cand am ajuns aproape de trecere, am vazut ca e un semafor acolo(practic nu se vedea deloc din partea mea). El il stia, deh, a fost de atatea ori pe acolo. Si chestia aia nu s-a vazut deloc. Si cand semaforul e verde si NU este vizibil trebuie redusa viteza pentru. ca se poate face in ORICE moment rosu. Deci.am facut bine si aici(nu e nimic rau daca reduc viteza, ca sa VAD semaforul). El putea sa imi zica sa trec. ca e verde, eu sa nu vad semaforul deloc si de fapt sa fie rosu, doar ca sa ma incurce. La linia de tramvai era linie discontinua, si trebuia sa acord prioritate celor de pe sens opus(si am facut asta), si mi-a spus ca nu e bine ca am OPRIT pe linia de tramvai(desi m-am asigurat, si i-am cerut PERMISIUNEA). Per total, nu am gresit nimic d.p.d.v. legal, stiu mai bine. adica eu sunt sigur ca nu a fost nicio greseala. Cat despre spaga sau porcarii de genul nu am cum, e seful DRPCIV la filiala orasului in care stau. Deci... nu am ce sa fac. Daca ma pica si data viitoare, s-ar putea sa nu fie prea ok. si o sa ma pice mai mult ca sigur(chiar daca nu le dai motive sa se lege de viata ta, ei tot o fac, ca sa iti arate cine e seful).

| 0000anonim0000 a răspuns:

Sper...tipul asta e sef. cms. nu director, scuze. Ehh, sunt inca vreo 2 care am auzit ca iau spaga, tipul asta care e sef cms. cred ca e ok...si in plus eu sincer chiar imi doresc sa il iau pe merit, dar nici macar nu s-a uitat la mine si mi-a zis si de dosar ceva. a facut o remarca gen"cam subtirel dosarul tau"(probabil nu continea bani). A fost foarte naspa momentul, si m-am simtit foarte prost. Practic m-a picat degeabasad. Acum repet sala, iar. Sper sa fie ok de data asta.

| 0000anonim0000 a răspuns:

Eu merg constant, aveam cam 40km/h in medie. Cu masina aia am mers cu 80 in afara orasului, si a fost ok. Dar in oras am adaptat viteza la conditiile de drum, deci nu avea de ce sa se lege de mine... am mers chiar si cu a3-a. S-a legat de mine de alte tampenii, fara rost. Probabil a vrut sa ma pice si atat. Eram printre ultimii, l-am asteptat si asa vreo 5 ore... si aparent degeaba. S-a legat degeaba de mine, am condus ok, prudent, si nu a vrut si asta e. Motivele inscrise pe fisa, la sfarsit au fost fictive, din burta(am acordat prioritati, am condus cat se poate de "legal", si nu am avut probleme deloc). La intersectia cu tramvaiul chiar am mai fost pe acolo de vreo 10 ori cu instructorul si era cate un echipaj de politie in spate, si nu au zis nimic. Nici instructorul deci e clar ca nu am gresit nici de data asta. Ceva a fost cu examinatorul asta.

| 0000anonim0000 a răspuns:

Cristi...nu am dat deloc spaga. Un prieten a dat.si l-a luat fara probleme. De curand am mers cu masina, si ii e frica sa se urce la volan, si habar nu are semnele, si in plus, nici macar nu poate sa pastreze banda(ba chiar merge in zig-zag). Si culmea e ca are permis, eu nu am, si conduc de mii de ori mai bine decat el(si nu ma autoapreciez, si instructorul a zis ca e foarte ok cum conduc).

Răspuns utilizator avertizat