| GabitzuHr98 a întrebat:

In vara dau de permis si ma gandesc ce masina sa imi iau.
Primul an voi conduce masina tatei (un vw golf 5 plus 1.9 TDI 105cp). Dispun de un buget de 4500e si ma gandesc sa imi iau un Audi A4 B6(2003-2005 euro 4, 1. 9TDI 131cp break sau berlina) sau un vw golf 5 (2005-2007 euro 4 1. 9TDI 105cp). Stiu ca Audi are probleme putine dar costisitoare iar vw golf este ieftina la intretinere dar are multe probleme la partea electrica, deci nu este prea mare diferenta la intretinere.
Voi ce m-ati sfatui sa imi iau?
Masina sa o cumpar din tara sau din afara(cunosc pe cineva care merge destul de des in Germania si aduce masini) chiar daca ma costa mai mult sa o inmatriculez?
Daca vezi alege Audi sa imi spuneti ce sa aleg dintre break si berlina.

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Un Audi vechi de 14 ani este un cancer si o gaura in buget, nu recomand asa ceva. Un Audi cat de cat decent nu ai cum sa achizitionezi sub 10.000 Euro, cam de la banii astia incepi sa gasesti masini premium sh ok.
In al II-lea rand, nu recomand masini sh pe motorina decat daca au in bord sub 100.000 km (ceea ce este improbabil la bugetul de care dispui) si nici masini sh mai vechi de 2010 pentru ca banuiesc ca vrei sa cumperi masina sa mergi cu ea, nu sa o duci la casat.
In banii tai, cea mai rationala decizie posibila este Hyundai I20 2010
--> http://autovit.ro/anunt/hyundai-i20-ID7Ghz7f.html#cf53beaa60

Daca ar fi sa gandim ecologic, nici nu ar trebui sa fie voie sa se inmatriculeze masini mai vechi de 2007.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios vorbim acum despre o masina pe care o vei cumpara abia peste 2 ani?

si s mor de pricep de ce vrei toti audi uri cand avetiniste bugete asa de mici. Sau e neaparat sa fie o masina veche de 15 ani si cu peste 250.000 km?

| GdX a răspuns:

Eu mi-am luat logan nou cu 11.000. Am asteptat 8 ani dupa ce am dat de permis. Nu recomand masini vechi, nu recomanda masini pe motorina pentru ca bagi mai mult in ea decat dai pe ea. Cauta un benzinar cu un kilometraj sub 150mii daca vrei neaparat o masina. Gandes-te daca iei din 2004-2005, au deja mai mult de 10 ani o sa pice imediat si vei baga bani in ea de o sa plangi. Bafta