| Andrei900Boss a întrebat:

Salut

Iti trebuie permis de conducere ca sa mergi pe bicicleta electrica cu motor?

Viteza are 25 km/h Maxim

Am vazut la Emag ca sa nu spuneti ca iti trebuie permis de conducere.

Permis/Inregistrare Nu trebuie

Si inca ceva! Am mai vazut ca bicicleta de la Emag e asemanator cu un scuter adica eu as lua fara permis de Inregistrare. Dar unde am voie sa merg? Ca sa nu primesc amenda. big grin aia de la Emag sau de la alte magazine spun nu iti trebuie permis.
Am mai vazut si biciclete cu motor cu benzina.

Răspuns Câştigător
| Ioan_Frincu_1992 a răspuns:

Bicicleta electrica este cu asistare atinge 25 dar trebuie sa pedalezi
Nu ai nevoie de permis la autovehicule electrice care nu depășesc 50km indiferent cate roți are, la cele petroliere e alta poveste sunt limite ca motorul sa nu depaseasca 49 cmc sa nu depășească 50 km și mai sunt altele din motivul asta nu se prea mai vand scutere sau biciclete pe benzina sunt greu de catalogat si întreținerea este grea

| Andrei900Boss explică (pentru Ioan_Frincu_1992):

De fapt exista motor cu baterie doar daca se termina bateria dau de pedale si exista si cu benzina 25 viteza. asa ca nu pot pedala daca e cu benzina sau cu motor. doar daca se termina.

https://www.youtube.com/watch?v=EKM8Ub0QPy0 uite un video

https://www.youtube.com/watch?v=dtrY8klN37g si uite cum arata si asta.
zic aia de la Politia Romana ca e scuter dar e Bicicleta Electrica cu motor nu iti dai seama ca e bicicleta daca scoti pedalele :D

2 răspunsuri:
| Andrei900Boss explică:

Am vazut la Emag pe site ca nu iti trebuie permis am vazut doar la masini si scutere. dar e asemanator cu un scuter. legea zice alt ceva in magazine alt ceva.