| Manu_Manuel_1989 a întrebat:

la un golf 3 1.6 101cp injectie pultipunct din97--la ITP am constatat ca nu tine frana deloc pe roata dreapta spate.pe cele 3 ramase tine perfect..precizez ca pedala de frana are o cursa normala asa cum e normal nu scapa pana la fund nu e tare se intareste dupa 3 pedale cu motorul oprit deci ok..am desfacut conducta de la roata cu pricina si am constatat ca nu ajunge gram de lichid acolo nici cand apas pedala asa desfacuta, se umezeste doar fff putine..ast pareri.aa si abs.ul nu e functional din cauza unui senzor dar asta e de mlult zic eu c nu are importanta...dau foondahappy

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Undeva in spate trebuie sa aiba un repartitor care probabil este infundat pe conducta cu pricina. Verifica conducta de frana de la cap la coada sa nu fie turtita/lovita/strangulata si sa micsoreze fluxul de lichid. Deci cu alte cuvinte urca masina pe rampa. Vezi unde se despart conductele ce duc la rotile din spate si verifica tronsonul cu pricina. Daca conducta de frana vine direct de la pompa de frana-tot ce e posibil ca pompa sa aiba probleme cu circuitul de frana. Ia-o din aproape in aproape si rezolvi problema. Bafta.

| Manu_Manuel_1989 explică (pentru olivert1310):

Conducta intra in ABS de acolo pleaca toate 4 o fi abs de vina?

| olivert1310 a răspuns (pentru Manu_Manuel_1989):

Daca tie nu-ti franeaza o roata, automat ABS-ul nu-ti functionaza. Pune-o pe un tester si vezi daca iti da erori.