| anonim_4396 a întrebat:

La un golf 4 nu imi merge compresorul de clima si nu pornesc ventilatoarele. Imi baga putin rece. Un compresor nou ma costa 700 lei. Se poate repara cel vechi cumva? Daca e dus... la service am fost si s-a constatat asta ca e dus dar nu mi-au bagat freon.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te lua dupa biciclistul ala, ca doar prostii spune.
In cazuri foarte rare se strica un compresor, cum a scris cineva mai sus. Fulia se strica mai des, pentru ca are acel cuplaj pe ea, care poate fi verificat de orice electrician. Daca un service ok ti-a spus ca e defect compresorul, parerea mea este sa cauti o firma de dezmembrari autorizata, si sa cumperi alt compresor complet, cu ~150 lei, dar neaparat cu factura si garantie. Apoi mergi la un mecanic ok sa ti-l monteze, apoi la un service care face diagnoza-incarcare pentru AC, cu garantie, sa verifice din nou, si sa incarce daca e ok.
E foarte mult 700 de lei pe un compresor, si pur si simplu nu are rost. E un mecanism extrem de simplu, si fiabil. O piesa la mana a doua te va tine pana dai masina la remat.
Cand vorbim de o pompa de frana, etrier, caseta de directie, pompa de apa, alternator, e bine sa pui doar piese noi. Dar compresorul nu face decat sa ridice presiunea in instalatie, in mod normal tine mai mult decat masina, iar la o masina de 20 de ani nu merita sa pui o piesa neimportanta, la pretul ala.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta un mecanic bun prin recenzii de google maps. ideal e sa schimbi piesa pentru ca reparatul nu dureaza asa mult pana reapare paguba. Ai masina platesti 700 lei altfel ramaneai pieton. Nu mimezi masina atunci ea te lasa la greu.

| Sofer a răspuns (pentru mgtow):

N-am de ales. caut mecanic si daca e convenabil la bani reparatia incerc. daca nu optez pentru piesa noua ca ar fi folositor aeru rece in masina. decat geamurile deschise

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sofer):

Nu te lua dupa biciclistul ala, ca doar prostii spune.
In cazuri foarte rare se strica un compresor, cum a scris cineva mai sus. Fulia se strica mai des, pentru ca are acel cuplaj pe ea, care poate fi verificat de orice electrician. Daca un service ok ti-a spus ca e defect compresorul, parerea mea este sa cauti o firma de dezmembrari autorizata, si sa cumperi alt compresor complet, cu ~150 lei, dar neaparat cu factura si garantie. Apoi mergi la un mecanic ok sa ti-l monteze, apoi la un service care face diagnoza-incarcare pentru AC, cu garantie, sa verifice din nou, si sa incarce daca e ok.
E foarte mult 700 de lei pe un compresor, si pur si simplu nu are rost. E un mecanism extrem de simplu, si fiabil. O piesa la mana a doua te va tine pana dai masina la remat.
Cand vorbim de o pompa de frana, etrier, caseta de directie, pompa de apa, alternator, e bine sa pui doar piese noi. Dar compresorul nu face decat sa ridice presiunea in instalatie, in mod normal tine mai mult decat masina, iar la o masina de 20 de ani nu merita sa pui o piesa neimportanta, la pretul ala.

| baru a răspuns:

Daca nu functioneaza compresorul, nu are de ce sa.ti bage freon in instalatie. Compresorul se poate repara. Cazuri foarte rare cand se strica. Trebuie sa verifici, daca iti vine alimentare pe firul rosu care intra in mufa. Poate sa fie firul intrerupt sau sa nu faca contact perfect. Un compresor vechi, 100 lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa-l reincarci.