| Queensisjdne a întrebat:

Salut,am un golf 4 1.6 azd iar acesta nu baga frig.Este climatronic,setez temperatura cea mai joasa si nu baga aer rece,am verificat ambreiajul de pe compresor,e bun,cupleaza,am vrut sa bag freon dar am vazut ca nu creste presiunea in tevi, in ambele aveam doar 2 bari,e posibil sa nu mai aibe compresie compresorul? Am auzit ca se strica compresorul propriu-zis foarte rar,cel mai des se strica ambreiajul care nu mai cupleaza, dar in cazul meu cupleaza.Trebuie schimbat sau se poate repara?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca nu aveai presiune in tevi, inseamna ca s-a pierdut freonul.2 bari, zii in psi siti zic cum e daca e bine sau nu. Pune ceasul ala de presiune cand nu merge motoru si vezi ce presiune ai.

Pe ce teava ai pus ceasul ala pe ai groasa sau pe cea subtire? Is 2 tevi care are fiecare port, una este cea pe care compresorul trage si alta mai subtire pe care pompeaza.Stai sa vad cit inseamna 2 bari in psi.
Gata am vazut 2 bari=29 psig nu ai freon in sistem, s-a pierdut pe undeva.
Du-te ia un can de freon de la magazin, spray sau cum ii mai zic oamenii si baga.
Cumpara unu care are ceas si sa poti baga asa tu cate putin, apoi pe ceasul ala iti arata cand este bine.

Doar ca nu trebuie sa te grabesti cand pui, pui nitel, lasi asa cateva minute si tot asa, banui ca are instructiuni.
Sau da afara ce mai este, mai ai 3 lulele de gaz acolo, cauta un srpay de freon la cantitatea apropaiata la cei trebuie masinii tale si baga tot.
Pe fiecare masina pe la capota pe undeva trebuie sa scrie cate grame de freon intra la acea masina.

Daca nu te pricepi, atunci mergi la ceva mencanici care se ocupa si cu asa ceva si te rezolva aia.

1 răspuns:
| TMAIGL a răspuns:

Vreifica la cineva cu un aparat daca ai pierderi de freon si mai verifica si senzorul de presiune sau probeaza cu altul, daca freonul este in regula!