| sile03 a întrebat:

Salut lume! Vreau sa mi cumpar un motor sport, sa aiba maxim 600cmc. Am 1.88m si vreo 95kg deci cred ca ar tb un model ceva mai lung. Nu vreau sa fie foarte scump pentru ca il cumpar doar pentru sezon sa mi fac damblaua in weekend uri. Dispun cam de 2000 euro.
Ce model imi recomandati?! Multumesc!

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Kawasaki ninja

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil nu ai experienta pe 2 roti din moment ce pui intrebarea asa, deci iti recomand ceva pana in 250cc. Motocicletele puternice nu sunt ca si masinile, ca treci de pe Matiz pe Ferrari fara probleme. Daca nu esti experimentat, prima saptamana cu un 600cc ar fi un stres major, plin de trante la semafor, in care pui motorul pe tine la plecare, si se poate lasa chiar cu arsuri/fracturi nasoale.
Daca esti absolut incepator, recomand un 125 cu cutie manuala, apoi poti trece chiar si pe 600, daca tii neaparat. Dar un 175-250cc ar fi bun pentru tine, daca vrei sa inveti si de la o vreme sa ai si in ce sa dai, nu sa umbli cu acceleratia rasucita la maxim prin oras si sa te depaseasca taxiurile :))
Intra pe http://www.motociclism.ro/forum/ si discuta cu baietii pentru o alegere potrivita, chiar daca pentru tine va fi un hobby, pentru ei e un stil de viata si sigur sunt mai documentati decat cei de pe TPU, care intra doar ca sa intrebe cum sa schimbe bujia la un scuter de 200e :))