| CristiB93 a întrebat:

Luminile de la faza scurta la masina mea. Renault Clio 2001 sunt foarte slabe iar pe ploaie aproape oarbe..Am pus si becuri in care imi ziceau ca sunt mai puternice, dar degeaba. Sunt si polishate recent...Ce as putea face sa am lumini mai bune?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa nu fie de vina carcasa vopsita in aluminiu fiind veche sa nu reflectorizeze suficienta lumina.

| Simpatic a răspuns:

Poti incerca sa pui becuri pe LED dar nu uita sa ai neaparat si faruri cu lupa pentru ca doar asa vor bate corect si cum trebuie si nu in ultimul rand legal. Daca nu ai faruri cu lupa ma tem ca iti trebuiesc unele poti gasi la modelul tau din dezmembrari asta daca exista un model care avea xenon sau poti cauta faruri aftermarket, nu costa enorm dar ceva ceva tot va costa. sau poti cauta daca exista serviceuri care monteaza doar astfel de lupe, nu stiu cum este farul tau in mod normal dar sunt modele la care merge.
Propriu zis becurile LED aftermarket care vin cu racire pe ele si tot ce trebuie costa 150 de lei ambele, sfatul meu sa fie montate intr-un service autorizat de catre un electrician profesionist nu de alta dar multi care nu a habar monteaza si apoi masinile i-au foc de la timiri ce.
Nu se mai merita faruri cu xenon pentru ca tehnologia led este mult mai avansata (la faruri) si vad mai bine.
O sa observi schimbarea in bine!

| CristiB93 explică (pentru Simpatic):

Farurile mele au lupa. Cum as putea pune Led? Doar cumpăr ledurile si le montez sau ce trebuie facut?

| Simpatic a răspuns (pentru CristiB93):

In principiu trebuie cautat leduri in functie de soclu masinii apoi trebuiesc montate de un electrician auto ca sa nu apara eroare in bord, va sti acela ce sa iti monteaze acolo.

| Panamax a răspuns:

Alte faruri.

| Nikezor a răspuns:

Daca sunt polishate recent nu ar trebui sa ai probleme. incearca niste becuri de calitate cum sunt cele ce la Philips