| GabiTheFEAR a întrebat:

Salut! M-am gandit sa-mi pun un subwoofer pe masina si am ales un alpine swt-12s4 cu amplificator bbx t600 deoarece stiu ce poate insa astept si alte propuneri de subwoofere daca stiti. Problema este ca nu am iesire(casetofon original passat b6, la care am adaugat eu un bluetooth) si am inteles ca se poate lega la boxele din spate insa nu stiu cum si daca este ok. Se poate, se va auzi la fel sau va trebui sa-mi schimb navigatia cu una aftermarket cu iesire?

1 răspuns:
| InOrOut a răspuns:

Eu am subwoofer de 300w rms (30cm) si e legat direct la boxele din spate prin punte fara amplificator extern. Culmea ca il misca, nu foarte tare, dar destul cat sa vibreze masina. Eu aproximez ca ar avea cam 60w rms rezultat din punte. Dar la 60w tremura tabla la masina. Bine eu mai am inca 2 woofere sub scaune care au in total 80w, ajuta si ele. As zice un bass rezultat de 140w.
Ca idee eu am legat in punte ca sa am semnal mono si merge, merge bine si nu a luat foc masina inca si nici nu a intrat playerul in protectie. Dar nu pot da fade front-back la mijloc ca nu are destul curent, trebuie sa dau puterea in spate la subwoofer ca sa mearga bine totul, daca nu este distorsionare mare. Inainte sa leg in punte canalele nu era distorsionare. Mi-a dat peste cap toate canalele, dar merge si eu sunt multumit.
Iti recomand un player cu iesire aux ca sa fii sigur ca nu ia foc ceva.
Cat despre subwoofer eu nu as da atatia bani. Eu mi l-am contruit din mdf si m-a costat 120 lei cu totul (mi-a luat 2 zile). Totusi 650 lei sunt multi bani pentru un subwoofer.