| tdy a întrebat:

Stie cineva cum se pot lega boxele din spate la o un amplificator? Gen cum se leagă subwoofer-ul din portbagaj? Am facut ceva asemănător doar ca se pune un amplificator mai micuț, dar nu stiu unde se leaga in spate la casetofon. La care iesire? Eu am deja subwoofer-ul in portbagaj deci doua rca-uri din spate sunt ocupate la casetofon.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu ai iesire special pentru subwoofer, atunci unica solutie este introducerea a inca un amplificator dedicat.
Intarea amplificatorului suplimentar trebuie sa fie conectata la intrarea "casetofonului" (preferabil separat pe fiecare canal), iar la iesirea lui legi boxa subwoofer.

| tdy explică (pentru Bula):

Nu prea inteleg sa zic asa laughing
Oricum eu am o navigație destul de scumpa deci are multe prostii in spate. Din ce am vazut are acele doua iesiri ( rosu si alb ) unde acum imi este conectata o stație cu subwoofer-ul din portbagaj dar am vazut ca mai are încă o iesire ( una singura ) de culoare verde tot pentru subwoofer care in meniu ii pot face reglajele separat de boxe gen inalta si bass, acolo ma gândeam sa pun o stație mai mică cu 4 iesiri si sa duc 4 fire gen 2 la o usa si 2 la celălalt, dar as avea nevoie de un adaptor care sa imi faca din 2 mufe ce vin de la statie in una singura ce intra in navigație. Asa ar fi bine tu ce spui?

| Bula a răspuns (pentru tdy):

Electricitatea si electronica nu functioneaza pe baza culorii firelor. tongue
Daca n-ai inteles ce am scris, cauta un electronidt auto sa-ti rezolve problema.
E mai indicat decat sa se aprinda masina de la un scurtcircuit sau legatura ne la locul ei.

| tdy explică (pentru Bula):

E mai indicat, da. Dar depinde de masina? Poate pe mine m-ar scapa de o grija de sar aprinde laughing

| Bula a răspuns (pentru tdy):

Nu depinde de masina.
Canalul subwoofer este un mixaj din cele doua canale frontale (stereo), din care se extrag sunetele joase.
Ca urmare, intrarile amplificatorului trebuie legate impreuna cu intrarile celor doua etaje de amplificare din "casetofon".
Deci, trebuie lucrat un pic si in casetofon. happy