| Zeekon a întrebat:

Salut, ma voi inscrie in curand pentru proba teoretica si practica pentru obtinerea permisului de conducere auto.
1)Ce atitudine trebuie sa am in timpul probei practice?
2)Cat de grea vi s-a parut proba teoretica (sala)?
Alte sfaturi utile daca se poate, as aprecia mult.
Multumesc!

P.S. Mentionez ca am experienta la volan "cacalau". Controlul masinii nu e o problema.

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

1. Atitudinea trebuie sa fie perfect normala, fara nici o diferenta fata de viata de zi cu zi, trebuie sa fi calm, atent la drum, atent la regulile de prioritate, la culorile semaforului si la semnele de circulatie.

2. Daca inveti bine si faci destule chestionare nu vei avea probleme si nu va fi deloc grea. Daca pe drpciv faci minim 24 de puncte la majoritatea chestionarelor cu siguranta nu vei avea probleme nici la examen.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu teoria e putina bataie de cap fiindca ai o groaza de intrebari si trebuie sa le stii asa cum ai invata pentru bac, nu e usor iar la conducere sa ai grija si cu ce politai dai pentru ca mai sunt ai dracului care pica fara motiv, in fine variaza.

| IMC90 a răspuns:

1) Tre sa te vada militianul sigur pe tine... Daca vede ca eziti gaseste un motiv sa te pice.

2) Usoara

N-ai nicio experienta la volan si habar n-ai sa controlezi masina. Soferia se invata dupa 10 ani de condus zilnic si dupa ce ai sarit de 100.000 km parcursi la volan.
Tu n-ai condus in viata ta pe sosea si imi zici ca ai experienta cacalau? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. cat mai atent si relaxat in acelasi timp. Domina masina si nu te lasa surprins de nimic. In masina TU esti soferul, nu politistul. Daca trebuie safaci vreo manevra interzisa, il intrebi daca o faci pe raspunderea lui, darmai grija, ca daca aia era permisa, pe raspunderea lui te pica!
Experienta la volan pentru politist nu inseamna nimic. Si cei care au dat de 7-10 ori aveau experienta! laughing
2. nu ai timp sa-ti dai seama cat de grea e ca o termini. Eu am dat si A-ul acum cateva luni. Mare atentie la intrebari, ai timp destul, nu te grabi!

| catalin055 a răspuns:

Fii sigur pe tine sa nu ai emotii cu politaiu fii sigur pe tine mergi foarte frumos nu brusca comenzile ai grija dupa stopuri dupa semne sa nu opresti motoru iti da din start 7 puncte penalizare si ai grija in giratorii si la acordare de prioritati si mergi cu viteza legala o poti depasii cu 5 km la ora acolo este usor iti urez bafta

| ralualice05 a răspuns:

Daca ai zis ca ai experienta la volan banuiesc ca nu vei avea robleme de timiditate, asta e important, sa nu vada "nenea cap de creta" ca esti panicat..incearca sa fii cumva"modest", sa nu ai o atitudine gen :"eu le stiu pe toate" ca nu vei avea un final prea frumoswinking