| RaduIsp a întrebat:

Salut. Mașina in cauza este un bmw 420d xdrive 190 cai, cutie automata. Când bag in masalier se aude o bufnitura exagerat de tare. Când merg cu ea schimba treptele foarte ok, dar odată ce am luat piciorul de pe pedala și mașina intra singura intr o treapta inferioară se aude același zgomot.
Am fost la un service bmw și mi s-a spus ca trebuie sa schimb toată cutia, ca nu se mai poate face nimic.
Este posibil așa ceva? De menționat ca pana in ziua respectiva mașina nu a dat nici un semn ca am probleme cu cutia, nici simptome nimic!
Aștept părerile voastre

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sunt cutii de viteze automate si complexe, de aceea cei de la bmw ti-au spus ca se schimba toata cutia, carpeala e tot carpeala si nu tine ei nu se incurca cu carpeli, iar cutiile automate sunt dificil de "reconditionat" nu sunt precum cele manuale.
Asta e, ai o masina scump de intretinut
De aceea eu recomand oricand o masina noua modesta decat una sh scumpa care fuge mai tare
Am un cx-60 acum nu imi pare rau decat de suma de bani data pe ea, daca imi luam un AMG sh de 400 CP probabil m-ar fi durut in momentul in care bagam bani in piese happy de asta zic una mai "modesta" dar noua face toti banii!
Vezi ca colegul GeorgeCazan stie el ce stie, poate isi aminteste numele concetatenilor unguri de la cluj, oameni faini acolo si seriosi nu ca la Ilfov happy este posibil sa iesi la jumatate din cat costa cutia noua!

| vlllaaddd a răspuns:

Incearca s-o duci la service si vezi ce costuri au aia pe acolo, dar cum e bmw iti cam dai seama ce costuri poate avea

| GeorgeCazan a răspuns:

Cutia de viteze e praf. Nu prea ai ce face. De reparat prin țară, sunt 2 service-uri mai ok pe reconditionat cutii de viteze; unul în Cluj și unul în Craiova.
Aia din Cluj sunt foarte serioși, dar durează. Numai am adresa lor, dar dacă o găsesc revin cu un mesaj. Cred ca ii poți găsi și pe net.