| FlorinPopescu1995 a întrebat:

Merita sa-ti iei a8 de prin 2004? 3.0 disesel, as dori sa mi aduc unul din Germania, cum s-ar prezenta costurile de intretinere?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema mare e impozitul. Depaseste 2000 de lei pe an, in majoritatea oraselor.
Intretinerea depinde foarte mult de uzura automobilului pe care il gasesti. Poti estima costurile reviziilor obligatorii (telescoape, articulatii, curele, ulei, ambreiaj, discuri si placute), intrand pe site-urile cu piese; www.autokarma.ro www.epiesa.ro www.autohut.ro
Manopera o afli de la service-uri sau mecanici particulari, merge cam 500 de lei la motoarele longitudinale la Audi, 150-200 la cele transversale, 100-200 lei schimbul de telescoape la o punte, la fel si la discuri/placute, de la 300 de lei schimbul de ambreiaj la tractiune pe 2 roti, 100 de lei schimbul de ulei si filtre motor.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ai o masina veche de 15 ani pe care dai 3000 lei impozit si consuma doua galeti de motorina. Nu prea merita

| Sofer a răspuns:

Cauta mai bine un audi a4 2006 2.0 tdi bkd.

| romeo78 a răspuns:

Modelele de lux germane de la începutul anilor 2000, celebra tripletă au în comun o mare problemă: noile sisteme electronice, care au fost introduse în stadiu incipient, insuficient testate. Mai ales celebrul "buton de control al computerului mașinii, celebrul 'controler'".
În rest, motorizarea de pe A8, diesel, face parte din vechea gardă, pompă injector, poluant, gurmand și nefiabil datorită faptului că deservește un model de peste 2, 5-3, 0 tone, plus acea electronică care mai mult a încurcat!
Încercați un Audi mai mic, dar după 2010, mult mai fiabil, motoare noi, economice.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu zic nu merita. Trebuie sa ti minte ca o masina de lux are intretinere scumpa chiar daca o trecut 15 ani de cand a fost fabricata masina. Poti sa o cumperi dar in secunda cand se strica ceva nu o sa ai suficienti bani sa o repari. Eu zic mai bine sa te uiti dupa un A4 sau A6.

| Babaturbo7 a răspuns:

2004 e an cu ghinion nu atinge masina