| Ionutnicolaescu a întrebat:

Salut. Mi-am cumparat de curand un Golf V 1. 9TDI 105 cai an 2008 si m-au intrebat mai multi daca are DPF, pe certificat nu scrie nimic, intreb din curiozitate poate se pricepe cineva

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu scrie pe certificat, n-are.

| relian a răspuns:

DPF a fost introdus prin 2007-2008.Trebuie vazut daca din anul respectiv a fost bagat obligatoriu sau atunci in primii ani a fost optional.
Daca a fosat bagat obligatoriu, atunci mamsina ce arati tu ar trebuie sa aiba.
Cel mai usor poti face o scanare si o sa stii sigur.Nu cred ca scrie in actu masini orice are o masina.

Deci scaneaza masina, ori mergi la un service, aia se uita si iti zic daca are sau nu.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Scurt si la obiect, pe golf 5 din 2008 exista 2-3 motoare diferite de 1.9 TDI. De este cel de 105CP BXE nu ai, daca este cel de 105cp BLS ai. asta poti verifica in acte codul motor.
Ca fapt divers, nu prea am auzit de probleme la DPF la 1.9 atata timp cat e condus in exterior cat de cat.

| C0STEL22 a răspuns:

Daca scoate fum negru cand accelerezi nu are.