| Uniq a întrebat:

Salut, mi-am schimbat contactul la un Peugeot 306 din 98 pentru ca cel vechi se blocase. Toate bune și frumoase, contactul se învârte merge la automat dar nu pornește masina când ii dau sa pornească. Știe cineva care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca ai chip in chei, iar motorul nu porneste decat daca citeste chipul din cheia originala.
Nu stiu exact care e rezolvarea, ori anulezi functia de imobilizare prin diagnoza, ori reusesti sa inregistrezi actualul chip in softul masinii. Oricum, ai nevoie de diagnoza.

| blAster85 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

306 nu cred ca aveau imobilizator in epoca aia montat.eu am avut un 306 din 97(td)ala nu cred ca avea, plus ca nu era gestiune electronica, ma refer la pompa, turbo.probabil contactu pus e uzat, si nu e bun daca e SH.sau e montat rau.

| Uniq explică (pentru blAster85):

Contactul nu e vechi, si da are imobilizator.

| blAster85 a răspuns (pentru Uniq):

Atunci trebuie pusa masina pe pc si umblat la setari trebuie sa bagi nuile date ale noului imobilizator.

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Cheia are cip, in acel moment ar trebui sa ai un bec aprins in bord. Desigur ai nevoie de vechiul cip pe cheia noua.
Cel mai simplu ar fi sa faci o copie la cheia noua si sa ti-o faca cu cip-ul vechi, asta ar fi cea mai ieftina varianta.

| Uniq explică (pentru OldSoul):

Salut, asta se face la cei care fac chei auto?

| OldSoul a răspuns (pentru Uniq):

Da, in general au reclama la exterior "Copieri chei auto cu cip"

| Uniq explică (pentru OldSoul):

Ok, mulțumesc. O sa votez după ce rezolv problema!

| OldSoul a răspuns (pentru Uniq):

Nu este problema eventual poti desface acea carcasa de la contact sa verifici daca asa este.
In jurul butucului este un senzor de plastic, dai acel senzor jos si bagi cheia cea veche in el, in aceeasi pozitie ca si cum ar fi in contact, si cu cealalta cheie pui contactul, daca porneste este sigur cip-ul.

| Uniq explică (pentru OldSoul):

Incerc saptamana asta la sfarsit cand ajung la masina si revin cu raspuns cum am rezolvat problema!